Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Święto niemieckiej piosenki

W dzień Pielgrzymki Mniejszości Narodowych na Górę św. Anny, który w tym roku przypadł na 3 czerwca, odbył się tegoroczny XXVII Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej Leśnica 2018. Na scenie zaprezentowało się 28 zespołów z województw opolskiego i śląskiego.

 

Na scenie zaprezentowało się 28 zespołów.
Foto: TSKN

 

 

Przegląd został zorganizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe we współpracy z burmistrzem Leśnicy Łukaszem Jastrzembskim. Od godziny 12.30 w namiocie ustawionym przy Domu Pielgrzyma wystąpiło łącznie 28 zespołów dziecięcych i młodzieżowych z województw opolskiego i śląskiego. Każdy zespół zaprezentował swój dorobek artystyczny. Zespoły miały okazję, by przed licznie zgromadzoną publicznością pokazać swoje umiejętności nie tylko śpiewacze, ale i taneczne. Występy tradycyjnie oceniało jury, tym razem w składzie: Aleksandra Hindera – przewodnicząca, Joanna Hassa i Oskar Koziołek-Goetz.

– Poziom artystyczny i językowy występów był dobry, chociaż życzyłabym sobie następnym razem większej różnorodności, bo jednak dominowały szlagiery. Byłoby dobrze, gdyby muzyka była dopasowana do wieku występujących, czyli dzieci i nastolatków – uważa Joanna Hassa. Członkini jury najbardziej podobał się występ zespołu instrumentalnego Piccolo z Bytomia. – Widziałam występ Piccolo już w zeszłym roku i od tego czasu naprawdę zespół się rozwinął i to nie tylko pod względem jakości. Nie wiem, czy to zasługa prowadzącej Edeltraud Spury czy nie, ale faktem jest, że zespół rośnie, jest coraz więcej członków i widać progres – mówi Joanna Hassa. Poza tym jako jedyny wystąpił z muzyką na żywo, zagraną przez członków zespołu. Tradycyjnie publiczności podobały się występy zespołów tanecznych mniejszości niemieckiej: Wal-Naku i Silesii. Dobry debiut zaliczył też występujący na Górze św. Anny po raz pierwszy Przecinek z Brożca. – Fajnie zaprezentowały się też Szafirki z Żywocic, które chyba jako jedyne nie poszły w stronę szlagierów, tylko zaśpiewały piosenki z filmów Disneya – mówi Joanna Hassa. Pełną listę zwycięzców można znaleźć na stronie internetowej www.stowarzyszenie.lesnica.pl.

A. Durecka

Show More