Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Trema im niestraszna

Podczas rozdania nagród po eliminacjach rejonowych w Strzelcach Opolskich. Dyplom odbiera jedna z finalistek: Agnieszka Lyp. Foto: Anna Durecka
Podczas rozdania nagród po eliminacjach rejonowych w Strzelcach Opolskich. Dyplom odbiera jedna z finalistek: Agnieszka Lyp.
Foto: Anna Durecka

W miniony wtorek zakończyły się rejonowe eliminacje niemieckojęzycznego konkursu recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję”. Opolski TSKN konkurs organizuje w tym roku już po raz 22. Uczniowie, którzy z recytacją poradzili sobie najlepiej, wezmą udział w finale, który odbędzie się 8 czerwca w Prószkowie.

 

Konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, czyli „Jugend trägt Gedichte vor” to jeden z najstarszych projektów kulturalnych mniejszości niemieckiej. Niemieckie wiersze zabrzmiały w tym roku już po raz 22., najpierw w szkołach, potem podczas eliminacji gminnych, a wreszcie także rejonowych. Te odbyły się w tym roku w sześciu miejscowościach. – W sumie w eliminacjach rejonowych wzięło udział około 450 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Podczas eliminacji rejonowych uczniowie musieli zaprezentować po dwa wiersze w języku niemieckim. Finaliści będą recytowali tylko jeden, wybrany przez nas utwór – mówi Natalia Jasik z referatu kultury TSKN. Emocje tradycyjnie podczas eliminacji były wielkie. Tym bardziej że z każdej kategorii wiekowej do finału mogło zakwalifikować się tylko pięć osób. Niektórzy na scenie ewangelickiego kościoła w Prószkowie wiersze będą recytować już kolejny raz. – Wśród finalistów jest wiele osób, które w konkursie biorą udział od najmłodszych klas szkoły podstawowej, a później nawet w szkole średniej. Co więcej, już nawet wśród nauczycieli przygotowujących dzieci do konkursu zdarzają się byli uczestnicy naszego konkursu. Widać więc, że cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem, co nas jako organizatorów oczywiście ogromnie cieszy – mówi Natalia Jasik.

 

Anna Durecka

Show More