Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Koncerty powiatowe, Wyjazd do Świdnicy i wiele innych ciekawostek i informacji.  

 

 

Wyjazd do Świdnicy

Zarządy kół DFK Nieznaszyn i Roszowice zapraszają z okazji 500-lecia reformacji na wyjazd do Kościoła Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy 9 lipca. W programie również zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu. Koszt wyjazdu dla członków DFK: dzieci 40 zł, dorośli 50 zł, zaś sympatycy: dzieci 45 zł, dorośli 60 zł. Cena obejmuje: koszt przejazdu autokarem, poczęstunek oraz bilety wstępu. Zapisy przyjmowane będą do 4 lipca u przewodniczących kół DFK Nieznaszyn i Roszowice. Organizatorzy zapraszają również osoby zainteresowane z sąsiednich miejscowości. Wyjazd odbywa się w ramach programu VdG „Praca w domach spotkań”.

 

 

Śladami reformacji

Koło DFK w Żelaznej organizuje spotkanie pod hasłem „Katolicki obraz Marcina Lutra” w ramach projektu „Śladami reformacji”. Referentem podczas spotkania, które odbędzie się 2 lipca w salce DFK przy plebanii w Żelaznej, będzie ks. prof. dr hab. Piotr Jaskóła. Początek o godz. 14.30, wstęp wolny. Z kolei 8 lipca DFK w Żelaznej organizuje wycieczkę studyjną śladami ewangelickich kościołów na Górnym Śląsku. Wyjazd z Żelaznej o godz. 8.00, następne przystanki w Opolu i Nakle. Udział w wycieczce kosztuje 80 złotych. W cenie jest transport oraz obiad. Przewodnikiem będzie pastor Marcin Brzóska ze Świętochłowic. Zgłoszenia: Monika Wittek, tel. 602 263 655, e-mail: monwit@interia.pl.

 

 

Miejsce na podium

W Chrząstowicach odbył się 10 czerwca po raz drugi Wojewódzki Turniej Tańca „Czasem zakręceni”. Zespół Mniejszości Niemieckiej Wal-Nak Schulenburger und Nakel Freunde, działający przy kole DFK Raszowa, również po raz drugi wziął udział w konkursie, tym razem zajmując miejsce na podium. Zespół zdobył drugie miejsce w województwie w kategorii „taniec ludowy, wiek powyżej 13 lat”.

 

 

Bajkowa noc

DFK Gosławice organizuje 29 czerwca bajkową noc z baśnią „Kot w butach”. W projekcie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 6 do 9 lat. W programie: czytanie i oglądanie bajek, tańce wygibańce, wspólny nocleg w siedzibie DFK. Początek o godz. 18.30. 1 lipca bajkowa noc odbędzie się także w siedzibie DFK Roszowice. Początek o godz. 19.00. Swoją bajkową noc z Kotem w butach miały już dzieciaki z DFK w Dębiu (na zdjęciu).

 

Foto: Rafał Bartek

 

 

Koncerty powiatowe

Pięć koncertów powiatowych zorganizuje w tym roku TSKN we współpracy z powiatowymi zarządami mniejszości niemieckiej. Jeden odbył się już w Głogówku. Kolejny odbędzie się 8 lipca na boisku sportowym w Krasiejowie. Początek o godz. 15.00. Podczas koncertu wystąpią: zespół Heidi, Opolskie Dziołchy, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice, Maria Honka i Julia Ledwoch. Gwiazdą wieczoru będzie Andrea Rischka. Imprezę poprowadzi Karolina Trela. Koncert powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zaplanowany jest na 22 października w Zakrzowie. Zaś 8 października zaprezentują się zespoły powiatu krapkowickiego. Podczas koncertu powiatowego wystąpi Wal-Nak i Silesia. Koncerty powiatowe organizowane są dzięki funduszom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz konsulatu Niemiec w Opolu.

 

 

Dzień Matki

Koło DFK w Dobrzeniu Wielkim zorganizowało 11 czerwca Dzień Matki w dobrzeńskim Gminnym Ośrodku Kultury. W imprezie wzięło udział ponad 80 osób. Dzieci z miejscowego publicznego przedszkola oraz uczniowie PSP i ZS przygotowali dla program artystyczny. Na scenie można było zobaczyć m.in. pokazy wokalne, recytatorskie, a nawet skecz parodiujący program „Milionerzy”. W przerwach przygrywała dobrzeńska orkiestra dęta. Imprezę zwieńczył występ zespołu Dobrzenianki. Dzień Matki koło DFK zorganizowało w Dobrzeniu po raz 26.

 

Foto: A. Durecka

 

 

adur

Show More