Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK


Co dzieje się w kołach DFK? Tym razem: Dyżur Przewodniczącego w DFK Nysa, zaproszenie na Rosenmontag w Toszku, odznaczenie dla przewodniczącego DFK Jamy, zabawa karnawałowa dla dzieci w Prószkowie.

 

Święto Trzech Króli

6 stycznia w Rozmierce już po raz siódmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Na czele orszaku jechał wóz bojowy straży pożarnej i grała orkiestra dęta Companieros z Warmątowic. W rolę Mędrców ze Wschodu wcielili się Mariusz Feluks z Jędryń, Bernard Foltyn z Rozmierzy i Andrzej Pandel z Rozmierki. Po przybyciu uczestników orszaku do kościoła w Rozmierce odbyły się jasełka po śląsku przygotowane przez dzieci ze szkoły podstawowej. Później wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej. W świetlicy wystąpił amatorski teatr Zjednoczone Siły z Rozmierki i Jędryń. Ponad 130 uczestników mogło się napić gorącej kawy, herbaty i grzanego wina oraz zjeść pączka i kiełbasę z grilla. Organizatorami uroczystości byli: DFK Rozmierka, sołtys i rada sołecka, grupa odnowy wsi, publiczne przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, OSP i ks. proboszcz Andrzej Kowolik przy współpracy mieszkańców Jędryń, Podborzan, Rozmierzy i Rozmierki.

 

 

 

Dyżur przewodniczącego

Opolski TSKN zaprasza wszystkich członków i sympatyków koła DFK w Nysie na dyżur przewodniczącego TSKN – Rafała Bartka. Dyżur odbędzie się we wtorek 30 stycznia o godzinie 15.30 w DFK Nysa (ul. Prudnicka 3, 1. piętro). Przewodniczący będzie do dyspozycji i postara się odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz omówić wszystkie tematy, które interesują członków DFK. Dyżur przewodniczącego TSKN Rafała Bartka to inicjatywa, która ma na celu polepszenie komunikacji między członkami kół DFK a zarządem wojewódzkim TSKN. Średnio co 3–4 tygodnie przewodniczący będzie odwiedzał poszczególne gminy, by porozmawiać o aktualnych tematach i sprawach nurtujących członków DFK.

 

 

Karnawał w Toszku

Foto: DFK Tost

 

Mniejszość niemiecka w Toszku zaprasza 10 lutego na imprezę karnawałową. „Na całym świecie Rosenmontag obchodzony jest w ostatni poniedziałek karnawału, w Toszku startujemy już dwa dni wcześniej! 10 lutego na Zamku władzę przejmie nasz Elferrat i na kilka godzin przeniesiemy się nad Ren. Zainteresowanych prosimy o kontakt” – informuje DFK na swoim facebookowym profilu. Mile widziane przebrania.

 

 

 

Róża dla szefa DFK

Leon Gnacy, wieloletni przewodniczący DFK w Jamach (powiat oleski), został 5 stycznia odznaczony wyróżnieniem Róża Powiatu 2017. Przez ćwierć wieku Leon Gnacy pełnił też funkcję prezesa OSP Jamy. Związany jest z Gminną Orkiestrą Dętą, w której grał przez 65 lat. Przez 20 lat był radnym gminy Gorzów Śląski. Duży wkład własnej pracy wniósł także w budowę plebanii w Kozłowicach. Nagrody przyznaje Rada Powiatu Oleskiego.

 

 

 

Nowości w NTKS

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu informuje, że są jeszcze wolne miejsca na kursie języka niemieckiego dla dorosłych na poziomie B1. Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem nauki na kursie NTKS zaprasza do kontaktu i zapisów w biurze. NTKS zaprasza również swoich członków na spotkanie członkowskie, które odbędzie się 21 lutego. Początek o godz. 16.00 w siedzibie NTKS.

 

 

 

Karnevalsparty für Kinder

 

Es wurde getanzt was das Zeug hällt. Foto: Helena Kowol

 

Im Sitz des DFK Proskau organisierte die Leiterin des Samstagskurses Helena Kowol ein Kinder– und Karnevalfest für die Kleinsten. Eingeladen wurden Teilnehmer des Samstagskurses und alle anderen Kinder. Über 40 Personen, darunter Kinder und Eltern, tanzten am Samstag zur deutschen Musik. Auch der Wettbewerb „Das Samstagskurstalent” wurde an dem Tag ausgetragen, bei dem die Kinder tanzten, Witze erzählten und gesungen haben. Verlierer gab es an dem Tag keine: die Jury hat allen Teilnehmern einstimmig den ersten Platz verliehen.

 

 

 

adur

Show More