Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w kołach DFK? Tym razem: zabawa karnawałowa w Kłodzku, w Bytomiu ruszają Msze Święte w języku niemieckim, DFK Nieznaszyn i Roszowice zorganizowali zajęcia plastyczne dla dzieci, również DFK Szczedrzyk i Pustków współpracują ze sobą, i to od 17 lat. 

 

Nowości w NTKS

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu informuje, że są jeszcze wolne miejsca na kursie języka niemieckiego dla dorosłych na poziomie B1. Wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem nauki na kursie NTKS zaprasza do kontaktu i zapisów w biurze. Towarzystwo zaprasza również swoich członków na spotkanie członkowskie, które odbędzie się 21 lutego. Początek o godz. 16.00 w siedzibie NTKS.

 

 

 

Msze święte w Bytomiu

Mniejszość niemiecka w Bytomiu informuje, że od nowego roku w kościele św. Krzyża w Bytomiu-Miechowicach odbywać się będzie raz w miesiącu msza święta w języku niemieckim. Dotychczas msza odprawiana była w każdą sobotę. Msze święte w języku niemieckim są odprawiane na terenie Bytomia w dwóch kościołach: kościele WNMP (w Rynku) w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16.30 oraz w kościele św. Krzyża w Miechowicach w drugą sobotę miesiąca o godzinie 17.00.

 

 

Zajęcia plastyczne

Zarządy Kół DFK Nieznaszyn i Roszowice gościły młodych artystów, którzy wspólnie przygotowywali prace do konkursu „Mieszkam w ciekawym miejscu” w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”, organizowanego przez TSKN na Śląsku Opolskim, a sfinansowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego. Walburga Węgrzyk zaprezentowała temat w formie fotografii oraz przytoczyła jedną z legend, po czym uczestnicy sami zabrali się do dzieła. W ramach programu koła DFK zorganizowały też spotkanie dla dorosłych, którzy poznawali perełki Nieznaszyna i Roszowic. Walburga Węgrzyk zaprezentowała liczne skarby tych dwóch miejscowości: miejsca, budynki oraz osobistości. Również obecni na sali chętnie dopowiadali ciekawostki z historii. Ponadto publiczność miała okazję wysłuchania występu zespołu „Poezja” z Reńskiej Wsi.

 

 

Foto: Facebook/DFK Roschowice

 

 

 

Spotkanie integracyjne

Tradycyjnie DFK Szczedrzyk i Pustków zorganizowały już 17. edycję spotkania mieszkańców Szczedrzyka i Pustkowa. W imprezie uczestniczą od lat wszystkie organizacje działające na rzecz mieszkańców obu miejscowości. Wśród uczestników są także zawsze przedstawiciele zarządu miejsko-gminnego TSKN w Ozimku, Urzędu Miasta i Gminy w Ozimku oraz rady miejskiej. Podczas przywitania przewodniczący DFK wraz z sołtysem podziękowali wszystkim zebranym za kolejny rok dobrej współpracy. Klaus Leschik, przewodniczący DFK, podziękował wszystkim, którzy wsparli organizację, oraz państwu Hadasch – właścicielom OW Wodnik – za pięknie przygotowaną salę. Zaprosił już na kolejną, 18. edycję spotkania, która odbędzie się pod koniec roku. Współorganizatorami imprezy byli sołtys oraz Rada Sołecka Wsi Szczedrzyk.

 

 

Zabawa karnawałowa

DFK Kłodzko zaprosiło swoich członków na imprezę z okazji zakończenia karnawału. Zabawę karnawałową poprzedziła msza w języku niemieckim, którą tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca odprawił ojciec Arndt. Tym razem członkowie mniejszości niemieckiej na świętowanie wybrali się do Polanicy-Zdroju, ponieważ w Kłodzku nie ma odpowiedniej sali do zabawy. Salę karnawałowo przystroili członkowie zarządu DFK. Na zabawę członkowie koła mniejszości przybyli w oryginalnych i zabawnych przebraniach. Humory dopisywały od samego początku. Imprezę rozpoczął przewodniczący Horst Ulbrich, który powitał zebranych i życzył im udanej zabawy. Zaraz potem rozpoczęły się tańce. Śpiewem umilał gościom czas chór DFK Glatz. Na zaproszenie mniejszości z Kłodzka na zabawę przyjechali też członkowie mniejszości z Wałbrzycha. Podczas imprezy nagrodzono najlepszą parę taneczną. Wyróżnienia przyznano też za stroje indywidualne i par. – To była najlepsza zabawa karnawałowa od czasu reaktywacji naszego koła w 2010 roku – podsumował imprezę przewodniczący Horst Ulbrich.

 

 

 

Foto: http://blog.grafschaft-glatz.de/

 

Dyżur poselski

W ramach dyżuru poselskiego mieszkańcy gminy Strzeleczki i członkowie lokalnego koła DFK mieli okazję spotkać się z posłem Ryszardem Gallą. – Dzisiejszy dyżur poselski w Strzeleczkach był dla mnie bardzo przyjemnym wydarzeniem. W czasie dyżuru spotkałem się z lokalnymi działaczami DFK i mieszkańcami. Rozmawialiśmy na różne tematy dotyczące gminy i mieszkańców oraz mniejszości niemieckiej. Spotkanie to było bardzo owocne – podsumował poseł Ryszard Galla. Po zakończeniu dyżuru poseł rozmawiał też z wójtem gminy Strzeleczki Markiem Pietruszką. Relację fotograficzną ze spotkania można znaleźć na Facebooku.

 

 

adur

Show More