Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Drzewko majowe w Szczedrzyku i Starej Schodni, święto tradycji w Biedrzychowicach  i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Maibaum w Starej Schodni

29 kwietnia w Schodni po raz drugi zorganizowano imprezę pod hasłem „Maibaum – Stawianie Drzewka Majowego”. Organizatorem było koło DFK Stara Schodnia we współpracy z sołtysem i radą sołecką oraz OSP. Po przywitaniu licznie przybyłych mieszkańców i uroczystym otwarciu imprezy, której dokonali przewodniczący DFK Jerzy Sobota i sołtys wsi Julita Widera, wszyscy uczestnicy udali się tradycyjnym przemarszem przy akompaniamencie orkiestry na plac za remizą OSP. Dla zgromadzonych przygotowano drobny poczęstunek i dużą dawkę znanych rytmów w wykonaniu orkiestry pod batutą Helmuta Woszka. Imprezę zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

 

Foto: DFK Stara Schodnia

 

 

 

Drzewko majowe w Szczedrzyku

Majowe drzewko stanęło również przed remizą OSP w Szczedrzyku. Do wspólnego biesiadowania przygrywała Orkiestra Dęta Szczedrzyk pod kierunkiem Marka Kulika, a z pokazami tanecznymi wystąpił zespół Diament z ozimeckiego domu kultury. Biesiada trwała do późnego wieczora. W Szczedrzyku drzewko majowe stanęło już po raz 22.

 

 

 

Bajkowy kurs sobotni

Kto nie zna Sponge Boba Kanciastoportego? Na pewno znają go dzieci z kursu sobotniego w DFK Roszowice, które ostatnio zanurkowały w podwodny świat tej postaci serialu animowanego. Prowadząca opowiedziała na początek jedną z jego przygód, po czym wszyscy zabrali się do pracy: stworzenia podwodnego świata Sponge Boba. Do tego były potrzebne: kolorowe farby, pędzle, folia i wyobraźnia. Po poczęstunku każdy wykonał głównego bohatera z gąbki i akcesoriów. Jak zwykle było kolorowo i wesoło.

 

 

 

Święto tradycji w Biedrzychowicach

W Farskiej Stodole w Biedrzychowicach odbędzie się 31 maja Święto Tradycji połączone z promocją książki pt. „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie ziemi prudnickiej i głubczyckiej”. W programie: spotkanie z autorami publikacji, degustacja tradycyjnych dań śląskich, kresowych i małopolskich, gry i zabawy dla dzieci. Wstęp wolny. Początek o godz. 16.00.

 

 

 

Przegląd zespołów mniejszości

Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe zaprasza 3 czerwca na XXVII Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej. Zgłoszenia nadsyłać można jeszcze tylko do 10 maja. Każdy zespół ma za zadanie przygotować dwa utwory. W sumie występ nie może przekraczać 8 minut. Regulamin przeglądu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej www.stowarzyszenie.lesnica.pl

 

 

adur

Show More