Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Tym razem: Msza Święta z okazji 100 rocznicy urodzin Johanna Krolla, DFK Racibórz zaprasza na wycieczkę, rajd rowerowy w DFK Toszek i wiele innych informacji. 

 

DFK Gogolin w Schongau

Na początku czerwca delegacja złożona z 14 mieszkańców Gogolina gościła w niemieckim mieście partnerskim Schongau. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele koła DFK w Gogolinie. Podczas spotkania z burmistrzem Schongau, Falkiem Sluytermanem, Barbara Polański przekazała pozdrowienia od szefa DFK w Gogolinie. Jej córka Andrea urozmaiciła spotkanie występem wokalnym. Burmistrz Sluyterman wyraził nadzieję, że uda mu się w czasie jego kadencji odwiedzić Gogolin i tamtejsze koło DFK.

AP

 

Wizyta w fabryce porcelany

Członkowie mniejszości niemieckiej z Katowic odwiedzili w połowie czerwca siedzibę Fundacji Giesche. Fundacja Giesche powstała w Katowicach w lipcu 2012 roku w miejscu, gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche. Na jej postindustrialnym terenie tworzony jest przez cały czas nowoczesny park technologiczny, koncentrujący swoje działania wobec dizajnu, logistyki miasta oraz IT. Celem fundacji jest działanie na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności oraz rozwoju regionalnego. Wyjazd zorganizowano w ramach programu „Praca w domach spotkań” Związku Niemieckich Stowarzyszeń.

 

Foto: Eugeniusz Nagel

 

 

Kolonie dla dzieci

TSKN w województwie śląskim tradycyjnie organizuje letnie kolonie dla dzieci, nazywane letnimi warsztatami. W tym roku dzieci członków mniejszości niemieckiej mogą wziąć udział w warsztatach w trzech różnych miejscach: w Polanicy-Zdroju, w terminie od 9 do 19 lipca, w Łubowicach, w terminie od 16 do 26 lipca, oraz w Pokrzywnej, w terminie od 28 lipca do 7 sierpnia. – W dalszym ciągu zbieramy jeszcze chętnych uczestników, zwłaszcza na wyjazd do Łubowic, gdyż jest to całkowicie nowa propozycja – informuje Agnieszka Dłociok, organizatorka letnich warsztatów.

 

Zaproszenie na wycieczkę

DFK Racibórz zaprasza wycieczkę trasą dawnej wschodniej granicy niemieckiej przez Gliwice, Mysłowice i Będzin. Udział własny wynosi 50 złotych (dotyczy członków DFK). Chętni mogą zgłaszać się w biurze DFK do 25 czerwca.

 

Rajd rowerowy

Już wkrótce odbędzie się jeden z najpopularniejszych projektów DFK Toszek. „23 czerwca po raz kolejny podróżujemy po okolicy i poznajemy lokalną historię. Tym razem trasa wiedzie przez Ostropę, Kozłów, Brzezinkę, Taciszów i Poniszowice. Kto nie da rady na rowerze, może nam towarzyszyć, podróżując autokarem” – informuje na swojej facebookowej stronie DFK Toszek.

 

 

Msza z okazji urodzin
Założyciel organizacji mniejszości niemieckiej i pierwszy przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim Johann Kroll świętowałby niebawem swoje 100. urodziny, gdyby żył. Z okazji tego jubileuszu DFK Gogolin, skąd Kroll pochodził, zaprasza na uroczystą mszę świętą, która odbędzie się 24 czerwca o godz. 7.00. Msza odbędzie się w kościele NSPJ w Gogolinie przy ul. Strzeleckiej 30

adur

Show More