Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Wybory w DFK,  spotkanie z historią i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Spotkanie z historią

9 lutego w kole DFK Zdziechowice-Uszyce odbyło się spotkanie pt. „Tajemnica zbiorowych mogił żołnierzy niemieckich na cmentarzu w Uszycach”. W spotkaniu uczestniczył Andrzej Latusek, który przedstawił bliżej historię zbiorowych mogił żołnierzy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu TSKN „Opolskie bez tajemnic”.

 

Foto: DFK Zdziechowice-Uszyce

 

 

Wybory w DFK

W powiecie opolskim trwają zebrania wyborcze w kołach DFK. W minionym tygodniu nowe zarządy i przewodniczących wybierali m.in. członkowie koła DFK w Dębskiej Kuźni, Izbicku i Chrząstowicach. Przewodniczącymi zostali kolejno: Maria Kwiecińska, Brygida Mosz i Rafał Bartek. Tydzień wcześniej przewodniczącego wybrał też DFK w Luboszycach. Został nim Robert Iszczyński.

 

 

Foto: DFK Izbicko

 

 

Nowy zarząd w Starej Schodni

Roczne zebranie ma już za sobą także DFK Stara Schodnia. Sprawozdanie z rocznej działalności przedstawił przewodniczący Jerzy Sobota. W kole zorganizowano szereg imprez kulturalnych oraz spotkań, podczas których kultywowano język niemiecki oraz tradycje i historię lokalną. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyły się „Dzień św. Marcina” oraz „Stawianie Drzewka Majowego”, a na imprezy pozyskano środki z Konsulatu RFN w Opolu, ponadto w ramach programu „Ożywienie Domów Spotkań” odbyły się warsztaty florystyczne o tematyce adwentowej. Przedstawiając plan pracy na kolejny rok, przewodniczący zapowiedział, że jest otwarty na propozycje i chętnie rozbuduje program działalności. Na koniec odbyły się wybory nowego zarządu. Przewodniczącym na kolejną kadencję został Jerzy Sobota. Do nowego zarządu weszli też: Julita Widera, Bernadeta Gonsior, Sebastian Lyp, Marek Elis, Tomasz Kaczmarzyk, Krystyna Klimas, Teresa Machnik-Spyra, Józef Golla i Józef Kowol.

 

Foto: DFK Stara Schodnia

 

 

Bal ze świnką Peppą

W ramach tegorocznych ferii zimowych zarządy kół DFK Nieznaszyn i Roszowice zaprosiły dzieci wraz rodzicami do Nieznaszyna na bal przebierańców. Wszyscy w świetnych kostiumach bawili się przy muzyce, tańcach, konkursach i konkurencjach z nagrodami. Do Nieznaszyna przybył również gość specjalny: świnka Peppa, która swoim pobytem umiliła czas dzieciom.

 


Wyjazd edukacyjny do Łubowic

W czwartek 7 lutego koło DFK Jastrzębie-Zdrój zorganizowało wyjazd edukacyjny dla młodzieży do Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach. W wyjeździe wzięli udział uczestnicy Deutschklubu oraz ich koledzy i koleżanki z jastrzębskich szkół SP19 i ZS3, uczący się języka niemieckiego. Program wizyty obejmował dwujęzyczną prelekcję, wystawy, grę terenową i na zakończenie smaczny posiłek. Pogoda dopisała, a leżący śnieg dodał temu miejscu wyjątkowego uroku.

 

adur

Show More