Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w kołach DFK? Tym razem: Ruszyły kursy sobotnie, nabożeństwo drogi krzyżowej w języku niemieckim i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Wybory w Starych Siołkowicach

W środę 13 marca w budynku DFK odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków koła mniejszości niemieckiej w Starych Siołkowicach. Po wielu latach pełnienia funkcji przewodniczącej Eryka Kupka postanowiła przekazać władzę młodszemu pokoleniu, które – jak twierdzi – szybciej potrafi się komunikować za pośrednictwem najnowszych technologii, za którymi ja sama ze względu na swój wiek już nie nadążam”. Na zebranie licznie przybyli członkowie organizacji oraz mieszkańcy wsi. Wśród przybyłych wyłoniono nowy zarząd DFK: Maria Sadlo – przewodnicząca zarządu, Jerzy Kupczyk – zastępca przewodniczącej, Karina Kilian-Kołodziej – skarbnik, Ilona Lenart – sekretarz. Pozostałymi członkami zostali: Agnieszka Komor, Jordan Miś, Manfred Kupka.

 

 

Nowy zarząd w Siemianowicach

W województwie śląskim odbywają się już pierwsze zebrania wyborcze. Jedno z nich odbyło się w zeszłym tygodniu w DFK Siemianowice Śląskie. Na przewodniczącego nowego zarządu został tam wybrany Jerzy Śpiewok.

 

Foto: TSKN Katowice

 

 

Droga krzyżowa

Zarząd koła mniejszości niemieckiej w Stolarzowicach zaprasza serdecznie do udziału w nabożeństwie drogi krzyżowej w języku niemieckim, które odbędzie się w sobotę 30 marca o godz. 16 w tamtejszym kościele pw. Chrystusa Króla.

 

 

Spacer z DFK Prószków

DFK Prószków zaprasza na wyjątkowy spacer po Opolu, podczas którego będzie się można dowiedzieć, jak Opole wyglądało w czasie swojego największego rozkwitu, czyli w XIX i na początku XX wieku. Spacer z przewodnikiem odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godz. 10. Zgłoszenia przyjmuje oraz dodatkowych informacji udziela Maria Zdera, przewodnicząca DFK Prószków.

 

 

Nowy zarząd w Świerczu

Nowy zarząd wybrał także DFK w Świerczu. Przewodniczącym został jeden z najmłodszych członków koła, Michał Jaron. Dotychczasowy przewodniczący, Bruno Sklorz, został jego zastępcą. Do zarządu wybrano ponadto: Adelajdę Sklorz, Gabrielę Mizię, Różę Jaron, Annę Barowską i Urszulę Wiendlochę.

 

Foto: Bernard Gaida

 

 

Ruszyły kursy sobotnie

W minioną sobotę w wielu kołach DFK wystartował wiosenno-letni semestr niemieckich kursów sobotnich. W tym semestrze dzieci będą się poprzez zabawę uczyły języka niemieckiego w 69 kołach DFK, w większości w województwie opolskim. W sześciu kołach (w tym w kole DFK w Tarnowskich Górach, na zdjęciu) kursy sobotnie odbędą się pierwszy raz. Do 10 kół DFK niemiecki kurs sobotni zawitał po przerwie. Przed uczestnikami 10 sobót z językiem niemieckim. Organizatorem kursów jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych.

 

Foto: Mniejszość niemiecka w Tarnowskich Górach

 

 

Spotkanie z pisarką

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne zaprasza 15 kwietnia do Instytutu Filologii Germańskiej UWr na spotkanie z niemiecką pisarką Ulrike Draesner. W powieści „Sieben Sprünge vom Rand der Welt” opisała ona drogę życiową śląskiej rodziny Grolmanów, przeplatającą się z losem polskiej rodziny z Kresów, która po wojnie zamieszkała we Wrocławiu. Cztery generacje dwóch rodzin opowiadają o swych losach. Spotkanie prowadzone będzie dwujęzycznie, wstęp wolny. Odbędzie się ono w ramach cyklu literackiego organizowanego przy wsparciu Instytutu Stosunków Zagranicznych (IfA), Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu (NTKS), Instytutu Filologii Germańskiej UWr oraz Fundacji OP ENHEIM i jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.

 

adur

Show More