Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co działo się ostatnio w kołach DFK? Sprawdziliśmy.

 

Tragedia Górnośląska w Kup

21 stycznia 1945 wojska sowieckie weszły do Kup (gmina Dobrzeń Wielki) i zaczął się dla mieszkańców czas terroru, morderstw, gwałtów i grabieży. W okresie do końca lutego 1945 r. zginęło ok. 100 osób, w tym 30 pensjonariuszy domu starców, którzy spłonęli żywcem. Spalono większość zabudowań wsi. Miejscem, które odegrało w tym czasie szczególną rolę, była plebania, w jej piwnicach i innych pomieszczeniach schronienie znalazły młode kobiety. Pod koniec stycznia mieszkańcy Kup modlili się w intencji ofiar tej tragedii.

 

Foto: DFK Kup

 

 

Chcą otworzyć bibliotekę

Koło DFK w Gosławicach (Opole) dysponuje bogatym księgozbiorem, również niemieckojęzycznym. Obecnie jednak w siedzibie koła nie działa biblioteka. Potrzeba dodatkowych środków finansowych, o które zabiega przewodniczący koła Ernst Mittmann. Kto chciałby wesprzeć jego starania, może informacje uzyskać pod numerem telefonu: 77457 77 95 oraz e-mailem: biuro@dfkgoslawice.opole.pl.

 

 

Zebranie sprawozdawcze

Koło DFK Luboszyce (gmina Łubniany) zaprasza swoich członków na zebranie sprawozdawcze, które odbędzie się w najbliższy piątek w domu parafialnym. Początek o godzinie 19.

 

 

Wspomnienie w Łabędach

Mniejszość niemiecka w Gliwicach-Łabędach upamiętni ofiary Tragedii Górnośląskiej 15 lutego podczas uroczystości pod pomnikiem wywiezionych do ZSRR, gdzie o godz. 17.40 zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Później o godz. 18.00 w kościele św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach odprawiona zostanie msza święta za internowanych i zesłanych do ZSRR w 1945 roku. Mszę św. będzie celebrował biskup gliwicki Jan Kopiec.

 

 

Babski comber w Komornikach

Mniejszość niemiecka w Strzeleczkach zaprasza 15 lutego na „Babski comber w baśniowej odsłonie”. Impreza odbędzie się w sali Stodoła w Komornikach, początek o godz. 19. Wstęp kosztuje 50 złotych. W cenie: kawa, ciasto, ciepła kolacja, zimna płyta, zabawa z DJ-em Nexusem, alkohol w zakresie własnym. Zapisy: Natalia Wolny-Rosenberg, tel. 889180706.

 

 

Klub malucha w Żorach

Koło DFK w Żorach zaprasza dzieci do udziału w niemieckim klubie malucha. Koło prosi o wstępną rezerwację miejsc. Zapisy oraz więcej informacji pod nr. tel. 880271069. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 8 lutego o godz. 10.00.

 

 

Babski comber w Skrońsku

DFK Kozłowice-Jamy zaprasza 22 lutego na babski comber do sali OSP w Skrońsku. Początek o godz. 19.30. Organizatorzy gwarantują świetną zabawę przy dobrej muzyce. Dla uczestniczek przewidziano też kawę, ciasto, ciepłe danie, przekąski i napoje. Mile widziane przebranie. Tegoroczne motto przewodnie to postacie z bajek. Więcej informacji pod numerami telefonów: 668855728 (Łucja) i 785207016 (Violetta).

 

 

Pomogli dzieciom

Koło DFK w Zdzieszowicach przyłączyło się do akcji charytatywnej, której celem jest zbieranie drobnych monet (grosików) i przekazanie ich na pomoc dzieciom wychowującym się w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Delegacja z koła DFK przekazała uzbieraną kwotę 110 zł Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Zdzieszowicach.

 

Foto: DFK Zdzieszowice

 

 

adur

Show More