Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej

Pod koniec stycznia w wielu śląskich miejscowościach odbywają się uroczystości, wykłady, msze święte i spotkania upamiętniające ofiary Tragedii Górnośląskiej. Wybraliśmy dla Państwa najważniejsze i najciekawsze wydarzenia.

 

 

 

https://www.facebook.com/1642825172709825/videos/2260462440946092/

 

 

Rekonstrukcja w Miechowicach

Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” zaprasza na III edycję widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945”. Widowisko odbędzie się 26 stycznia w ProFort Centrum – Bytom, ul. Stolarzowicka 19 – na podwórku byłego gimnazjum nr 13 o godz. 14. W widowisku weźmie udział 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji. Po zakończonej inscenizacji organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystaw w budynku szkoły. Wejście na teren widowiska od godziny 12. Ilość miejsc dla publiczności ograniczona. Wstęp wolny.

 

Uroczystości w Rybniku

27 stycznia odbędą się w Rybniku uroczystości związane z upamiętnieniem 74. rocznicy „marszu śmierci” więźniów obozu KL Auschwitz oraz kolejnej rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15 przed obeliskiem obok stadionu miejskiego przy ul. Gliwickiej. Uczestnicy spotkania złożą również kwiaty przy pomniku w lesie nad rzeką Rudą oraz w dzielnicy Kamień, obok obelisku upamiętniającego społeczność żydowską pomordowaną w „marszu śmierci”.

 

Odczyt w Miechowicach

25 stycznia w budynku „Cisza Syjonu” parafii ewangelicko-augsburskiej w Miechowicach odbędzie się odczyt na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic pod koniec stycznia 1945 r. Odczyt poprowadzi prezes Stowarzyszenia na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Dariusz Pietrucha. Wstęp wolny.

 

Marsz pamięci w Katowicach

Katowiczanie upamiętnią ofiary Tragedii Górnośląskiej 26 stycznia, przemierzając 10-kilometrową trasę z Katowic pod bramę byłego polskiego obozu koncentracyjnego Świętochłowice-Zgoda. Zbiórka na placu Wolności w Katowicach o godz. 11.40, o godz. 12.00 wymarsz ulicą Gliwicką. O godz. 12.20 złożenie hołdu na placu na rogu ul. Gliwickiej i Dąbrówki. O godz. 13.30 dotarcie pod „Kamień Pamięci” przy supermarkecie Tesco w Świętochłowicach, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, o 14.10 początek uroczystości upamiętniających pod bramą obozu Świętochłowice-Zgoda.

 

Msza święta w Katowicach

27 stycznia w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się msza święta w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. Początek o godz. 11.00. Homilię wygłosi kapelan ZG ks. prof. Arkadiusz Wuwer.

 

 

Friedhof der Opfer des Nachkriegslagers in Lamsdorf
Foto: Manuela Leibig

 

Uroczystości w Łambinowicach

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprasza do udziału w obchodach upamiętniających Tragedię Górnośląską, które odbędą się 27 stycznia. Wzorem lat ubiegłych uroczyste nabożeństwo upamiętniające odbędzie się w kościele św. Marii Magdaleny w Łambinowicach o godz. 15. Następnie na cmentarzu byłych więźniów obozu zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Po oficjalnej części VdG zaprasza wszystkich do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach na prezentację filmu „Kainowe pole” oraz spotkanie z reżyserem tego filmu, Leszkiem Baronem. Przygotowany jest również drobny poczęstunek. Wszystkich zainteresowanych udziałem w obchodach VdG prosi o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 77 454 78 78. Jak w ubiegłych latach, zostanie zorganizowany przejazd autokarem, opłata 10 zł. Odjazd z parkingu przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Dubois w Opolu o godz. 14.00.

 

adur

Show More