Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W młodości siła

Członek BJDM Obrowiec
Członek BJDM Obrowiec

Niedługo obchodzą pierwszą rocznicę założenia, ich aktywność jest coraz większa, a członków ciągle przybywa. Koło terenowe Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej z okręgu Obrowiec, Dąbrówka, Zakrzów jest dowodem na to, że tylko w grupie tkwi potencjał.

 

W lutym ubiegłego roku w Obrowcu zorganizowano spotkanie dotyczące działalności Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Podczas prezentacji, przewodniczący zarządu krajowego organizacji, Roland Giza, przedstawił dotychczasowe projekty, możliwości i korzyści wynikające z aktywności na rzecz kultury i tradycji niemieckiej. Przekazane informacje okazały się na tyle intrygujące, że zebrana młodzież postanowiła założyć koło BJDM z okręgu Obrowiec, Dąbrówka i Zakrzów.

 

Aktywność nie na papierze

 

W pierwszych miesiącach aktywności koła pieczę nad grupą sprawowała Sylwia Czapla, która później zrezygnowała z pełnienia funkcji przewodniczącej. Stery przejął zastępca, Patryk Blania. – Jeszcze rok temu mieliśmy około piętnastu członków, dzisiaj jest ich osiemnastu – mówi Patryk Blania. – Warto dodać, że w większości są to członkowie nie tylko na papierze ale tacy, których aktywność jest godna podziwu, którzy zawsze chętnie we wszystko się angażują. Mamy nawet jednego członka z Częstochowy. Mimo że dzieli nas prawie 100 kilometrów, to on pomaga nam jak się da – nie tylko zdalnie, ale też fizycznie, lubi odwiedzać nasz region. Pomaga nam również wiele osób spoza koła, którzy chcą budować naszą kulturę.

 

Do najważniejszych projektów koła można zaliczyć letni piknik, na którym zbiera się ponad 1400 gości z różnych miejscowości. Ostatnim razem odbył się w formie przeglądu piosenek między innymi w języku niemieckim, a na zakończenie gości oczarował pokaz fajerwerków. Tegoroczna edycja festynu będzie połączona z obchodami 90-lecia tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wymianą polsko-niemiecko-ukraińską. – Organizujemy także wieczór ze świętym Marcinem. Prócz tradycyjnych obchodów zorganizowaliśmy na koniec zabawę taneczną oraz konkurs, a raczej przedstawienie na wzór popularnego show „Twoja twarz brzmi znajomo”. Spektakl zrobił taką furorę, że będziemy to także przedstawiać na dzień kobiet w innych miejscowościach – mówi przewodniczący.

 

Członkowie napisali również kieszonkową książkę kucharską, która niedługo zostanie wydana. Do sukcesów koła można też zaliczyć stworzenie żywej szopki oraz zorganizowanie innych bożonarodzeniowych przedsięwzięć, jak pieczenie pierników czy kolędowanie. Koncert noworoczny przyciągnął do kościoła w Obrowcu ponad 500 osób.

 

Przewodniczący orkiestra

 

Przewodniczący z definicji powinien być przykładem dla ludzi, którymi zarządza, musi być ich szefem, ale także partnerem. Taką osobą jest przewodniczący koła BJDM w Obrowcu. Patryk Blania to 23-letni student pedagogiki z neurodydaktyką oraz administracji publicznej. Od roku jest sołtysem Obrowca oraz radnym Rady Miejskiej w Gogolinie, w której pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji. Prowadzi własną działalność gastronomiczną, jest organistą i pasjonatem sztuki ludowej, który trudni się skrobaniem kroszonek i nie tylko. – Skąd biorę na to wszystko czas? Odpowiedź jest prosta – trzeba dobrze tym czasem gospodarować, wtedy na wszystko się znajdzie – mówi z uśmiechem Patryk, który pragnie także w tym roku rozpocząć naukę w szkole muzycznej i naukę języka czeskiego.

 

– W życiu cenię sobie przede wszystkim wsparcie innych ludzi. Bez pomocy osób, które mnie otaczają, nie osiągnąłbym tego wszystkiego. To ludzie mnie motywują do działania i nie wyobrażam sobie, że teraz miałbym rzucić wszystko to, co robię. Bez aktywności społecznej czułbym, że czegoś w życiu mi brakuje, że nie jestem spełniony – dodaje Patryk Blania.

 

Dagmara Mientus

Show More