Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W opolskim „pozytywnie nastawieni”

Foto 1: Nowym pełnomocnikiem wojewody opolskiego jest Bożena Kalecińska. Foto: Łukasz Biły.
Foto 1: Nowym pełnomocnikiem wojewody opolskiego jest Bożena Kalecińska. Foto: Łukasz Biły.

Od roku 2011 we wszystkich województwach, w których działają organizacje mniejszości narodowych, każdy wojewoda jest zobowiązany do powołania pełnomocnika ds. mniejszości. Cenieni w jednych województwach, w innych są przedmiotem krytyki. W obliczu wymiany wszystkich wojewodów przez rząd PiS także ich pełnomocnicy stoją w centrum nowego rozdania.

 

– Kontakt z panią pełnomocnik był zawsze dobry. Na samym początku był szczególnie intensywny, ostatnio trochę osłabł, ale współpracę oceniam pozytywnie – mówi o Magdalenie Szewczuk-Szturc przewodniczący TSKN Woj. Śląskiego Marcin Lippa. Szewczuk-Szturc jest jednym z dziesięciu pełnomocników wojewodów ds. mniejszości w regionach, w których mieszka w Polsce mniejszość niemiecka. Pełnomocnicy mają z poziomu urzędu wojewódzkiego m.in. podejmować działania na rzecz respektowania praw mniejszości narodowych czy na rzecz rozwiązywania ich problemów. Ich powoływanie zapewniło wspólne oświadczenie polsko-niemieckiego okrągłego stołu w 2011 roku, lecz i wcześniej wielu wojewodów powoływało takich pełnomocników. Jako że po wygranych wyborach parlamentarnych PiS wymienił wszystkich wojewodów, także przedstawiciele mniejszości narodowych spodziewali się zmian na tych stanowiskach.

 

Zmiany te już się dokonują w dwóch ważnych dla mniejszości niemieckiej województwach. Z dobrym przykładem wyszedł wojewoda dolnośląski. Kilka dni temu Paweł Hreniak powołał na pełnomocnika ds. mniejszości Justynę Matkowską. Matkowska wyjątkowo dobrze powinna „czuć” tematy mniejszości narodowych, gdyż sama wywodzi się z tego środowiska, ma w połowie polskie, a w połowie romskie korzenie. Najbardziej oczekiwanym nazwiskiem był jednak nowy pełnomocnik wojewody opolskiego. Po kilkuletniej pracy za mniejszości nie będzie już odpowiedzialny Marek Mazurkiewicz, zastąpi go zastępczyni dyrektora wojewódzkiego wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Bożena Kalecińska.

 

W ocenie współpracy pełnomocników z samymi mniejszościami najbardziej rzucają się w oczy duże różnice między regionami. – Z panią Wańkowską-Sobiesiak współpracuje nam się bardzo dobrze. Jest obecna na bardzo wielu projektach i kiedy trzeba, możemy liczyć na jej pomoc – chwali pełnomocnika w województwie warmińsko-mazurskim przewodniczący tamtejszych Niemców Henryk Hoch. Nie wszędzie jest jednak tak różowo. W województwie opolskim Marek Mazurkiewicz był czasami krytykowany przez kierownictwo mniejszości niemieckiej za bierność. Zapytana o wizję swojej roli Bożena Kalecińska zapewniła, że jest „pozytywnie nastawiona” do wszystkich mniejszości, a jednym z jej priorytetów jest spotkanie z zarządem mniejszości niemieckiej w Opolu.

 

Łukasz Biły

Show More