Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W świątecznej atmosferze

Już po raz trzynasty konkurs „Es weihnachtet” zorganizowało koło DFK z Błotnicy Strzeleckiej wspólnie z miejscową szkołą podstawową.
Foto: TSKN

8 grudnia odbył się już po raz trzynasty konkurs kolęd w języku niemieckim „Es weihnachtet”. Od 16 lat z krótkimi przerwami koło DFK wraz z Publiczną Szkołą Podstawową w Błotnicy Strzeleckiej wspólnie organizuje konkurs, który w 2012 roku, wyróżniony został nagrodą „DFK Kulturpreis”.

 

Przez tak długi okres formuła konkursu nie tylko się nie wyczerpała, ale wręcz przeciwnie, w miarę zdobywania doświadczeń w kolejnych latach projekt ulegał wzbogaceniu oraz poszerzeniu, np. o dekoracje bożonarodzeniowe. W roku bieżącym wprowadzono kolejną nowość. Dla oceny poszczególnych utworów prezentowanych przez uczniów wprowadzono dwie oddzielne kategorie: wykonanie kolęd z akompaniamentem z płyty lub innego nośnika oraz wykonanie kolęd z akompaniamentem instrumentów muzycznych. – Rozszerzyliśmy także grupę wiekową, ponieważ oprócz uczniów klas I–VI, jak było dotychczas, zaprosiliśmy uczniów klas VII i klasy II i III gimnazjum – mówi dyrektor szkoły, Agnieszka Sobczyk.

 

Konkurs odbył się w restauracji „U Jana” w Warmątowicach. Środki finansowe niezbędne do realizacji projektu zorganizowało miejscowe koło mniejszości niemieckiej. Projekty i wnioski opracował sekretarz zarządu koła DFK, Henryk Juretko.

 

W I części konkursu – pieśni bożonarodzeniowe – wzięło udział 17 szkół reprezentowanych przez 168 wykonawców. W drugiej części – prace plastyczne – wzięło udział 18 szkół podstawowych, gdzie swoje wielopokoleniowe prace wystawiło 95 uczniów w kategoriach: wieńce adwentowe, kalendarze adwentowe, lampiony roratne, stroiki świąteczne, szopki bożonarodzeniowe. Każdy uczestnik konkursu bez względu na zajęte miejsce otrzymał dyplom za udział i drobny upominek. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek dla młodych artystów i ich opiekunów w formie ciast upieczonych przez mamy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej oraz herbatę i kawę. Kolejna edycja konkursu „Es weihnachtet” już za rok.

 

Adur

Show More