Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Weihnachtsmarkt po raz trzynasty

Niemiecki jarmark bożonarodzeniowy ma już wśród Opolan swoją renomę. Foto: A. Durecka.
Niemiecki jarmark bożonarodzeniowy ma już wśród Opolan swoją renomę.
Foto: A. Durecka.

Już po raz trzynasty Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w niedzielę 13 grudnia na Rynku w Opolu. Wśród atrakcji przewidziana jest karuzela oraz lodowisko.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy jest organizowany przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej nieustannie od 13 lat. Organizacja, wzorem niemieckiej tradycji, sprawiła, że Weihnachtsmarkt na stałe wpisał się w obraz miasta, jak i całego województwa.

 

Tegoroczny Weihnachtsmarkt jest drugą edycją, która będzie miała miejsce na opolskim Rynku, przygotowaną wspólnie z Urzędem Miasta Opola, który zaprosił do współpracy Związek ze względu na doświadczenie i wysoki poziom organizacji.

 

– Dwa lata temu pomagałam w pracy nad imprezą jako wolontariuszka i bardzo miło wspominam ten czas. Wszystko było dobrze przemyślane, każdy wiedział, co ma robić, i nikt nie czuł się zdezorientowany. Organizatorzy zadbali też o to, żebyśmy nie zmarzli i nie byli głodni – opowiada Anna Piela, członkini BJDM Raszowa.

 

W tym roku BJDM ogłosił konkurs wokalny dla solistów oraz duetów w wieku szkolnym od 8. do 17. roku życia. Zasadą konkursu jest przygotowanie jednej piosenki o tematyce bożonarodzeniowej w języku niemieckim, następnie nagranie krótkiego filmiku z jej wykonaniem oraz przesłanie do organizatorów do 1 grudnia.

 

– Konkurs to bardzo dobry pomysł, na pewno ożywi całe wydarzenie i nieco odświeży. Poza tym młodzież będzie mogła sprawdzić swoje umiejętności wokalne i popisać się swoją kreatywnością, a oprócz tego wygrać cenne nagrody – mówi Elisabeth Kampa, nauczycielka języka niemieckiego.

 

Weihnachtsmarkt rozpocznie się uroczystym otwarciem o godzinie 11. Tak jak w poprzednich edycjach, wystąpią uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z niemieckim repertuarem. – Po tych występach przedstawimy jury i osoby zakwalifikowane w naszym wcześniejszym konkursie powalczą o nagrody i miejsce na podium. Występy będą trwały cały dzień, aż do wieczora. Wraz z Urzędem Miasta Opola zaprosiliśmy wielu wystawców, u których będzie można oprócz pysznego winka i dobrego ciasta kupić coś na wigilijny stół – mówi Roland.

 

Tegoroczną edycję jeszcze bardziej uatrakcyjni karuzela oraz lodowisko, które już niebawem staną na opolskim Rynku.

 

Dagmara Mientus

Show More