Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wrocław: Koncert w synagodze

Wrocławska Synagoga pod Białym Bocianem organizuje koncert muzyki jidysz. 9 sierpnia o godz. 19 wystąpi duet na dwa głosy, akordeon i skrzypce. Duo Wajlu to Katharina Muther & Roswitha Dasch.

 

kan

 
W programie Duo Wajlu piosenki jidysz pochodzące z Europy Wschodniej. Katharina Muther (akordeon) urodziła się w Düsseldorfie. Jest absolwentką Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim (Freiburg im Breisgau), gdzie studiowała jidysz i język rosyjski oraz muzykę. Roswitha Dasch (skrzypce) urodziła się w Marl (Północna Nadrenia Westfalia). Studiowała grę na skrzypcach i wokalistykę. Od roku 1980 zagłębiła się w kulturę i muzykę żydowską.

 
Pod lirycznym tytułem „Traumrose” duet łączy opowiadania nowego pokolenia izraelskich pieśniopisarzy w tłumaczeniu na język niemiecki z ustnymi przekazami starych tekstów jidysz. Nowoczesna proza jidysz nie odwołuje się już wyłącznie do przeszłości i utraconych małych ojczyzn, lecz opowiada o życiu codziennym.

 
Koncert odbędzie się w ramach cyklu prezentującego bogactwo muzyczne mniejszości narodowych i wpływy muzyki klezmerskiej i folkowej na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz. Koncerty ludzi o różnych korzeniach i tradycjach podkreślają wielokulturowość dzisiejszego Wrocławia i zawiłe losy miasta i mają szczególne znaczenie w Dzielnicy Czterech Świątyń, gdzie znajduje się synagoga.

Show More