Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wspomnienie o królu szlagierów

Michael Jary
Michael Jary

W niedzielę w Siemianowickim Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert utworów Michaela Jarego, niemieckiego kompozytora, który 110 lat temu urodził się w Siemianowicach Śląskich. Koncert zorganizował TSKN Katowice wspólnie z SCK pod patronatem prezydenta miasta Rafała Piecha i Konsulatu Niemiec w Opolu.

 

Podczas koncertu na scenie wystąpili: Leokadia Duży – sopran, Andrzej Sitko – tenor, Katarzyna Muller-Wantuła, Beata Mańkowska – alt, Kamil Wantuła – wibrafon, Piotr Hubert Langfort – baryton. Zagrała orkiestra Siemion Band pod kierunkiem Krzysztofa Roga. W programie znalazł się również występ zespołu tanecznego Łężczok oraz wykład profesora Andrzeja Gwoździa.

 

Michael Jary urodził się 24 września 1906 roku w Siemianowicach Śląskich jako Maximilian Michael Jarczyk. Jako dziecko chciał zostać misjonarzem, uczęszczał w związku z tym do szkoły przyklasztornej w Nysie. Tam odkrył swoją fascynację muzyką. W wieku 18 lat rozpoczął naukę w konserwatorium w Bytomiu. Prowadził chór kościelny i robotniczy, zaczął też tworzyć pierwsze kameralne utwory muzyczne. W 1929 roku dostał się Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Berlinie. Dorabiał, przygrywając na pianinie w restauracjach i kinach. Zajmował się też tworzeniem muzyki filmowej. Pierwszy taki utwór skomponował w 1936 roku do ekranizacji powieści Balzaca „Mały wielki świat”. Naprawdę popularny stał się Jary jednak nie za sprawą muzyki filmowej czy swojego ulubionego swingu, ale szlagra. W 1938 roku napisał piosenkę „Czerwony mak” (Roter Mohn), swój pierwszy wielki hit. Kolejne, skomponowane wspólnie z poetą Brunonem Balzem są dzisiaj klasykami gatunku: „Das kann doch einen Seemann nicht erschüttern” , „Ich weiß, es wird einmal ein Wunder geschehn” czy „Davon geht die Welt nicht unter”. Jedną z jego najbardziej znanych piosenek jest chyba napisana dla Heidi Brühl na konkurs Eurowizji „Wir wollen niemals auseinandergehen”. Zajęła tam co prawda dopiero drugie miejsce, ale jest do dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek niemieckiej muzyki popularnej.

 

adur

Show More