Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wybory korespondencyjne – czas ucieka

Fot.: wikimedia commons

 

Wybory prezydenckie, które odbędą się 28 czerwca mają mieć formę hybrydową. Obok oddania głosu w lokalu wyborczym można zagłosować także korespondencyjnie. Termin na zgłoszenie udziału w głosowaniu w formie listownej upływa jednak w najbliższych dniach.

 

Tylko do 16 czerwca wyborcy, którzy chcieliby wziąć udział w głosowaniu w formie listownej, mają czas na przekazanie wniosku do urzędu gminy, w której są zameldowani. Wyjątkiem są osoby, które w dniu głosowania będą przebywać w obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Te osoby mogą wniosek o głosowanie korespondencyjne złożyć do 23 czerwca, a jeżeli dopiero po tym terminie zostaną objęci kwarantanną lub izolacją ostatecznym terminem na zgłoszenie jest 26 czerwca.

 

Co ważne: składając wniosek o głosowanie korespondencyjne zgadzamy się na taką formę także w przypadku drugiej tury wyborów.

 

Jeżeli mieszkamy zagranicą i chcemy wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnie, należy zgłosić się do właściwego konsula nie później niż do 15 czerwca.

 

Pakiety wyborcze otrzymamy na kilka dni przed faktycznym dniem głosowania (28 czerwca) za pomocą Poczty Polskiej lub od upoważnionego pracownika gminy. Wypełniony pakiet (karta głosowania oraz oświadczenie) n ależy potem najpóźniej 26 czerwca odesłać na adres gminy, wrzucić do specjalnej skrzynki korespondencyjnej w urzędzie gminy, lub osobiści albo przez inną osobę dostarczyć w dniu wyborów do odpowiedniej komisji wyborczej.

 

Więcej informacji znajduje się TUTAJ

Show More