Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wyciągać ludzi z domów

Nową przewodniczącą Mrągowskiego Stowarzyszenia Ludności Niemieckiej została niedawno Agnieszka Końpa z Piecek.

 

Nowa przewodnicząca śpiewa w chórze Masurenklang od początku jego istnienia, czyli od 1994 roku.

 

Przez ostatni rok „Niedźwiedzia Łapa” nie miała przewodniczącego. Jego obowiązki pełnił wiceprzewodniczący – Andreas Glabik, który jednak niedawno wyprowadził się z Mrągowa do Białegostoku. Za daleko, aby kierować z tego miasta mrągowską organizacją. Z obowiązków przewodniczącego więc zrezygnował, a jego odejście postawiło „Niedźwiedzią Łapę” w trudnej sytuacji, bo nie było komu podpisywać rachunków czy pisać sprawozdań.

 

Zarząd stowarzyszenia na mocy swego statutu dołączył więc do swego składu Agnieszkę Końpę, która była przewodnicząca komisji rewizyjnej. Uzupełniony zarząd wybrał następnie spośród siebie przewodniczącą. Została nią właśnie Agnieszka Końpa. – Zgodziłam się, bo już wcześniej zajmowałam się w naszej organizacji papierami. Faktury, rachunki, rozliczenia i sprawozdania to dla mnie nic nowego – wyjaśnia nowa przewodnicząca.

 

W którym kierunku pójdzie „Niedźwiedzia Łapa” pod jej kierownictwem? W ciągu ostatniego roku stowarzyszenie zorganizowało m.in. spotkanie pokoleń, dzień dziecka, dzień matki, sprzątanie cmentarza w Nakomiadach, święto pieczonego kartofla, wyjazd do Elbląga i wizytę w tamtejszym stowarzyszeniu niemieckim czy zabawę na strzelnicy. – Zauważyliśmy, że chętnie i licznie przychodzą na nie młodzi rodzice z małymi dziećmi. Dlatego też w najbliższej przyszłości będziemy robić więcej takich przedsięwzięć. Liczymy na to, że one przyciągną do nas nowych członków i że w ten sposób wychowamy dla siebie najmłodsze pokolenie. Nie ma co ukrywać, zestarzeliśmy się i wielu spośród nas już odeszło. Trzeba intensywnie myśleć o następcach. Trzeba wyciągać ludzi z domów – zdradza plany nowa przewodnicząca, która poza tym zamierza kontynuować kurs języka niemieckiego. Będzie też wspierać chór stowarzyszenia – Masurenklang z Piecek, którego jest członkinią. Wszystkie formy pracy z seniorami zachowa.

 

Agnieszka Końpa mieszka i pracuje w Pieckach, gdzie jest kadrową w tamtejszym urzędzie gminy. Z wykształcenia jest elektronikiem, ale poprzednio pracowała w ubezpieczeniach, m.in. jako dyrektorka oddziału PZU w Mrągowie. Zamężna, dwoje dorosłych i samodzielnych dzieci. Jej hobby to czytanie książek i śpiew. W chórze Masurenklang śpiewa od jego początku, czyli od 1994 roku.
„Niedźwiedzia Łapa” ostatnio nie ma szczęścia do szefów. Wiosną 2017 r. zrezygnował nieoczekiwanie z funkcji przewodniczącego Karol Czerwiński. Na stanowisko przewodniczącego „Niedźwiedziej Łapy” w czerwcu 2017 członkowie wybrali Eugeniusza Drężka. Po niecałym roku zrezygnował z fotela szefa, bo nie mógł się porozumieć z zarządem. Obowiązki przewodniczącego do wyboru nowego przejął Andreas Glabik dotychczasowy zastępca. Po niespełna roku on też zrzekł się funkcji. Kadencja obecnego, uzupełnionego zarządu skończy się w 2021 r.

 

Lek

Show More