Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wyostrz swój wzrok

Natura zna lekarstwa na wiele dolegliwości, dotyczy to również zmysłu wzroku. Rośliny lecznicze mają różnorodne działanie – wyróżnia się m.in. zioła na suche oczy, na poprawę wzroku oraz lepsze widzenie nocą.

Oczy odpoczywają jedynie we śnie, a przez większość dnia są narażone na działanie niekorzystnych czynników. Męczą się na skutek pracy przed komputerem, długiej jazdy samochodem czy zbyt silnego światła. Ulegają przez to podrażnieniu, a w dłuższej perspektywie mogą się pojawić problemy z widzeniem. Do pogłębienia problemu przyczynia się niewłaściwa dieta (np. niedobór witaminy A i antyoksydantów). Jest to powód, aby poza tradycyjnymi rozwiązaniami, np. kroplami do oczu, regularnie korzystać z dobrodziejstwa ziół. Najlepsze zioła na wzrok działają profilaktycznie, nie dopuszczając do pogorszenia jakości widzenia, ale jednocześnie mogą w pewnym stopniu zahamować lub cofnąć niekorzystne zmiany.

Zioła dobre na oczy
Świetlik łąkowy – jest zdecydowanym numerem jeden wśród roślin leczniczych stosowanych na poprawę wzroku. Ma on szerokie zastosowanie, m.in. łagodzi podrażnienia spojówek i brzegów powiek, poprawia ostrość widzenia, pomaga przy zmęczeniu oczu oraz przy nadwrażliwości na promienie słoneczne. Można go stosować w formie odwaru lub kupić krople do oczu oparte na jego bazie. W jego skład wchodzą: glikozydy, flawonoidy, olejki eteryczne, kumaryny, garbniki, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

Sok z borówki amerykańskiej poprawia widzenie nocą.
Foto: Healthy Living

Rumianek pospolity – zawiera alfa-bisabolol i jego tlenki, które mają działanie bakteriobójcze. Warto z niego korzystać w formie naparu. Nadaje się do przemywania oczu. Można używać nawet mokrych saszetek, które służą do sporządzania herbatek. Rumianek koi też podrażnienia i pomaga na zmęczone oczy.

Borówka amerykańska – zaleca się regularnie pić sok z borówki, np. szklankę dziennie. Dzięki temu można poprawić wzrok, zwłaszcza widzenie nocą. Borówka to skarbnica antocyjanów.

Babka lancetowata – to niedoceniane panaceum na wiele chorób. Napary i ekstrakty z liści są dobrym źródłem glikozydu aukubiny. Związek ten działają kojąco, usuwa obrzęki i „worki” pod oczami. Uszczelnia naczynia włosowate, pomaga na zmęczone oczy, zwalcza zapalenie spojówek. Babka lancetowata znajduje zastosowanie zewnętrznie, np. w postaci naparów i okładów.

Nagietek lekarski – jego kwiaty stosuje się podobnie jak liście babki lancetowatej. W szczególności zwalcza zmęczenie oczu i podrażnienia. Oprócz tego pomaga przy nadmiernym łzawieniu.
Gorzknik kanadyjski – jest od wieków wykorzystywany wśród ludności Ameryki Północnej. Jednym z zastosowań jest przemywanie oczu w przypadku stanów zapalnych i podrażnień. Można przyjmować go także wewnętrznie dla wzmocnienia organizmu, przeciw infekcjom i dla dostarczenia cennych związków.

Przyda się też beta-karoten
Stosowanie ziół warto połączyć z codziennym przyjmowaniem beta-karotenu. Jego niedobór jest jedną z przyczyn niedowidzenia (jaskry). Warto również spożywać dużo owoców, takich jak: borówka czernica, winorośl właściwa, porzeczka czarna, bez czarny oraz aronia. Generalnie zioła na oczy warto stosować regularnie, aby nie tylko przywrócić ostrość widzenia, ale również nie dopuszczać do jej pogorszenia. Traktuje się je jako uzupełnienie dla tradycyjnych metod ochrony wzroku. Uwaga: Zioła na poprawę wzroku uchodzą za bezpieczne, dlatego w większości przypadków można je stosować bez żadnych obiekcji. W szczególności dotyczy to wykorzystania zewnętrznego – do przemywania oczu. Jednak kobiety w ciąży i matki karmiące powinny się wcześniej skonsultować z lekarzem. W tym wypadku najbezpieczniejszy jest rumianek pospolity.

Karolina Świerc

Show More