Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zabawy z językiem niemieckim

Młodzieżowy teatr Spiegel Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim, jak wszystkie teatry w Polsce, z powodu pandemii Covid-19 musiał przerwać swoją działalność. Młodzi aktorzy szybko jednak odnaleźli się w nowej rzeczywistości. W jaki sposób?

 

Od czerwca aktorzy spotykają się już osobiście i szlifują przedstawienie.
Foto: Lech Kryszałowicz

 

 

 

„Jugendbox” – tak nazywa się propozycja Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce skierowana do ambitnej młodzieży niemieckiej w Polsce. Doskonale odpowiada na potrzeby teatralnej młodzieży z Lidzbarka, dlatego też Spiegel zgłosił się do tego projektu.

 

Projekt teatralny „Jugendbox” został zainicjowany przez Związek Stowarzyszeń Niemieckich w Polsce. Jest skierowany do młodzieży z mniejszości niemieckiej w Polsce w wieku od 12 do 20 lat. Uczestnicy tworzą grupy z co najmniej siedmiu i maksymalnie piętnastu uczestników. Od kwietnia do listopada 2020 r. rozwijają własną sztukę, którą wykonają podczas dwudniowego festiwalu teatralnego. Forma utworu i jego temat są dowolne. Może to być np. musical, kabaret, dramat, komedia. Podczas prób i występów nacisk kładzie się na język niemiecki. Młodzi ludzie mają okazję pokazać swą pomysłowość, wymyślając temat, muzykę, kostiumy i scenografię.

 

Co postanowili przygotować młodzi z Lidzbarka?

– Przedstawienie złożone z miniatur teatralnych, w których zamierzają pokazać, że bardzo wiele treści i nastrojów można wyrazić nawet przy użyciu niewielu słów. Chodzi im o to, aby ośmielić rówieśników do posługiwania się językiem niemieckim, również wtedy, kiedy nasz słownik jest skromny. To u nas typowa sytuacja: mamy wiele małżeństw mieszanych, w których domach zna się niemiecki, ale go na co dzień nie używa. Nasza młodzież chce przekonać rówieśników, że niemiecki powinien być ich drugim językiem domowym – wyjaśnia Ewa Huss-Nowosielska, opiekunka teatru.

 

Do czerwca praca teatru odbywała się zdalnie, ale teraz aktorzy spotykają się już realnie i szlifują przedstawienie. Kieruje nimi Sylwia Matczak. Na lato mają zaplanowane, jak w poprzednich latach, warsztaty teatralne w ośrodku wypoczynkowym w Zaciszu Leśnym. A prezentacja sztuki, jeśli nic nie pokrzyżuje planów organizatorów „Jugendbox”, odbędzie się w grudniu w Opolu.

 

 

Teatr Spiegel powstał przed sześciu laty. Obecnie tworzy go czternaście osób, w tym trzech chłopców. Co roku daje co najmniej jedną premierę, którą pokazuje podczas spotkania adwentowego „Betlejem Narodów” w Lidzbarku Warmińskim. Opiekunem teatru jest Ewa Huss-Nowosielska, a instruktorem Sylwia Matczak.

 

 

Lech Kryszałowicz

Show More