Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zaproszenie na herbatkę

Jaśminowiec i jaśmin lekarski to różne rośliny, mimo że obie mają piękne, białe kwiaty o upajającym zapachu. Jednak tylko jeden z nich ma silne działanie przeciwzapalne czy też przeciwnowotworowe i to on kwitnie w naszych ogrodach, dzięki czemu latem mamy go na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.


Jaśmin lekarski to egzotyczne pnącze z rodziny oliwkowatych i choć znajduje się w herbatkach jaśminowych, a olejek z jaśminu lekarskiego wykorzystywany jest m.in. do aromaterapii czy produkcji perfum, to nasz klimat mu nie sprzyja. Pnącze potrzebuje bowiem sporo ciepła, co za tym idzie – nie przetrwałoby w Polsce zimy, a nawet jesieni. Z kolei jaśminowiec jest krzewem z rodziny hortensjowatych, również ma białe, intensywnie pachnące kwiaty, ale jest dużo odporniejszy na niskie temperatury.

Jaśminowiec wonny doskonale sprawdzi się w domowym ogródku. .
Foto: Healthy Living

Co kryje się w kwiatach jaśminowca?
W Polsce można spotkać aż 70 gatunków jaśminowca, wśród nich jaśminowiec wonny, który bardzo dobrze znosi nasz klimat i to właśnie on jest w czerwcu ozdobą naszych ogrodów. Przede wszystkim jednak należy podkreślić, że kwiaty i liście jaśminowca to nie tylko piękny zapach i ozdoba ogrodu, ale też moc roślinnych substancji, które mają silne działanie lecznicze. Mowa m.in. o kumarynie, która wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgruźlicze, a nawet przeciwdziałające zakrzepom, cukrzycy czy epilepsji! W kwiatach jaśminowca znajdziemy też fitosterole. Są to roślinne odpowiedniki cholesterolu, które hamują wchłanianie cholesterolu z pożywienia i tego produkowanego w wątrobie. Dzięki temu są szczególnie cenne dla osób z zaburzeniami lipidowymi. Do tego kwiaty jaśminowca bogate są we flawonoidy – roślinne barwniki, które pełnią funkcję przeciwutleniaczy i zapobiegają skutkom stresu oksydacyjnego.

Wykorzystaj jaśminowiec
Jaśminowiec wykazuje również działanie ochronne na wątrobę i działa bakterio- oraz grzybobójczo. Udowodniono, że roślina ta może też działać uspokajająco i rozkurczowo, a dawniej używana była także przy schorzeniach ginekologicznych. Kwiaty jaśminowca można dodać do herbaty lub przygotować z nich napar na wodzie czy mleku. Można go pić, ale też stosować do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych oraz dolegliwościach bólowych, a nawet tak przygotowanym płynem przemywać skórę. Taki tonik będzie idealny dla osób, które cierpią na trądzik lub bolesne wypryski spowodowane stanami zapalnymi pochodzenia bakteryjnego. Dane naukowe wskazują także, że wyciąg alkoholowy z jaśminowca może hamować rozwój bardzo groźnych bakterii, odpowiedzialnych m.in. za takie choroby jak: sepsa, zapalenie ucha środkowego czy płuc. Rozpocznijmy zatem rok 2023 z jaśminowcem, na początek z naparem lub z herbatką.

Karolina Świerc

Show More