Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zaśpiewają jeszcze lepiej

Rozpoczęła się druga edycja warsztatów wokalnych dla zespołów śpiewaczych mniejszości niemieckiej. Warsztaty, podczas których śpiewacy będą m.in. pracować nad poprawą emisji głosu i prezentacją sceniczną, organizowane są przez opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców.

W warsztatach wziął już m.in. udział Brosci Chorus z Brożca.Foto: TSKN

 

– Rozpoczął się drugi rok koordynacji zespołów artystycznych, którego celem jest poprawa jakości funkcjonowania zespołów mniejszości niemieckiej. W ramach tych działań ponownie zaczęliśmy dla zespołów organizować warsztaty. Tym razem z dwójką instruktorów: Oskarem Koziołkiem, który pracował z nami w zeszłym roku, oraz Anną Sikorą – mówi Paulina Magosz z referatu kultury TSKN. Podczas warsztatów członkowie zespołów i chórów pracować będą nad poprawą emisji głosu i wymowy w języku niemieckim, nad prezentacja sceniczną a także nad prawidłową postawą wokalną. Część zespołów warsztaty ma już za sobą. – Do tej pory wzięły w nich udział następujące zespoły: Die Neudorfer z Nowej Wsi Prudnickiej, Krappitzer Chor z Krapkowic, Walczanki z Walec, Brosci Chorus z Brożca oraz Freundschaft ze Zdzieszowic. Przed nami jeszcze warsztaty dla Kupskiego Echa z Kup, Canthabiles z Kątów Opolskich oraz Seniores z Łącznika.

W tym roku mają się także odbyć warsztaty i szkolenia dla dyrygentów prowadzących zespoły śpiewacze i chóry mniejszości niemieckiej oraz dla kapelmistrzów i osób prowadzących orkiestry działające przy DFK. – Te warsztaty odbędą się prawdopodobnie już jesienią – mówi Paulina Magosz.
Warsztaty są finansowane przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

A. Durecka

Show More