Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zatwierdzono listę kandydatów MN do Sejmu i Senatu

W miniony piątek Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka zatwierdził listę 24 kandydatów do Sejmu oraz trzech do Senatu na czekające nas 25 października tego roku wybory parlamentarne.

 

Krzysztof Świerc

 

Lista ta będzie jednak w 100 procentach oficjalna z chwilą, kiedy z podpisami obywateli zostanie zgłoszona w Państwowej Komisji Wyborczej, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni i powinno być przysłowiową kropką nad „i”. Jeśli chodzi Senat, to z okręgu 53, czyli strzelecko-krapkowicko-kędzierzyńsko-kozielsko-olesko-głubczyckiego, wystartuje Józef Swaczyna, z okręgu 52, czyli z powiatu opolskiego – Róża Malik, a z okręgu 51, a zatem z prudnicko-nysko-brzesko-namysłowsko-kluczborskiego – Hubert Kołodziej.

Parytet zachowany

 
Listę do Sejmu otwiera jedyny jak na razie poseł z ramienia mniejszości niemieckiej – Ryszard Galla, ale na liście są też inne znane nazwiska, działaczy aktywnych od lat w środowisku mniejszości niemieckiej, jak wicemarszałek województwa opolskiego dr Roman Kolek (pozycja nr 2), były przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch, który wystartuje z „trójki”, burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, sekretarz TSKN w Opolu Zuzanna Donath-Kasiura, wójt gminy Izbicko Brygida Pytel czy wicewójt Dobrzenia Wielkiego Irena Weber. – Nasza lista jest „uzbrojona” naprawdę w dobre nazwiska, a przy tym zachowany jest parytet, bo na 24 kandydatów mamy 9 pań. A zatem w tej kwestii wszystkie wymogi zostały dopełnione – podkreśla poseł Ryszard Galla.

Bogate CV

 
Jak już wcześniej pisaliśmy na naszych lamach, mniejszość niemiecka w zbliżających się wyborach parlamentarnych chce zdobyć co najmniej dwa mandaty do Sejmu i jeden senacki. Ten drugi cel wydaje się w zasięgu ręki, a mowa konkretnie o Józefie Swaczynie w okręgu 53. Nie wolno też jednak zapominać o pełniącej swą funkcję od wielu kadencji burmistrz Prószkowa Róży Malik, która jest pierwszą wystawioną przez mniejszość niemiecką w wyborach do Senatu kobietą. – Jest to osoba bardzo rozpoznawalna, niezwykle pracowita i charyzmatyczna, która w swoim bogatym CV ma szereg osiągnięć i na pewno może uzyskać bardzo dobry wynik, czego jej nie tylko życzę, ale i się spodziewam – podkreśla Ryszard Galla, dodając przy tym, że Hubert Kołodziej w okręgu 51 przy ilości swoich zasług absolutnie też nie jest bez szans. Na liście do Senatu nie znalazł się natomiast były poseł mniejszości niemieckiej Henryk Kroll, który miał wystartować z okręgu 53.

Swaczyna za Krolla

 
Przypomnijmy: kandydatura Henryka Krolla została zgłoszona przez zarząd gminny Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Gogolinie i w ubiegły piątek była przedstawiona podczas zebrania Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka. – Poseł Henryk Kroll bardzo wyraźnie powiedział, że interesuje go tylko pozycja kandydata do Senatu i dokładnie w okręgu 53, ale taki sam akces złożył też starosta strzelecki Józef Swaczyna i stąd musieliśmy tę kwestię rozstrzygnąć w głosowaniu Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszość Niemiecka, który składa się z 16 osób. W posiedzeniu udział wzięło 13 członków, z których 7 opowiedziało się za Józefem Swaczyną, a 6 wstrzymało się od głosu – powiedziała Joanna Hassa, rzecznik prasowy mniejszości niemieckiej, dodając: – Podobna sytuacja była w okręgu 52, gdzie trzeba było zdecydować się między Różą Malik a Herbertem Czają. W tym wypadku jednak głosowanie zdecydowanie wygrała burmistrz Prószkowa, za którą opowiedziało się 12 osób przy 1 wstrzymującym się.

 

Kandydaci mniejszości niemieckiej w wyborach parlamentarnych 2015

Do Sejmu

1.    Ryszard Galla, opolski
2.    Roman Kolek, strzelecki
3.    Norbert Rasch, opolski
4.     Zuzanna Donath-Kasiura, krapkowicki
5.     Rajmund Frischko, kędzierzyńsko-kozielski
6.    Sebastian Gerstenberg, prudnicki
7.    Brygida Pytel, strzelecki
8.    Krzysztof Baron, oleski
9.    Łukasz Jastrzembski, strzelecki
10.    Sybilla Stellmach, opolski
11.    Aleksander Sachanbiński, opolski
12.    Arnold Donitza, krapkowicki
13.    Irena Weber, opolski
14.     Marek Witek, oleski
15.    Rudolf Urban, opolski
16.    Andrea Hampel, prudnicki
17.    Norbert Honka, miasto Opole
18.    Jolanta Labus, opolski
19.    Klaudia Kluczniok, kędzierzyńsko-kozielski
20.    Roman Jokiel, oleski
21.    Beata Czech, opolski
22.    Tomasz Kandziora, k.-kozielski
23.    Ewelina Brol, kluczborski
24.    Arnold Hindera, prudnicki

 
Do Senatu

Józef Swaczyna
Róża Malik
Hubert Kołodziej

Show More