Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ziarno zostało zasiane

Poseł Ryszard Galla
Poseł Ryszard Galla

Biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja, który uważnie obserwuje wzburzenie ludzi sprzeciwiających się planom powiększenia miasta Opola kosztem ich sołectw, przeprowadził rozmowy z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim i wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, apelując, aby w swoich planach i działaniach uwzględnili element niepokoju społecznego.

 

Niestety, w dalszym ciągu prowadzone są działania w kierunku realizacji planów prezydenta Wiśniewskiego, a wniosek opolskiego ratusza w tej sprawie, po opinii wojewody opolskiego, która była niepełna, trafił już do Warszawy. Fakt ten nie umknął biskupowi Andrzejowi Czai, który natychmiast zareagował, zabiegając o spotkanie na ten temat z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

 

– Postanowiłem pomóc w doprowadzeniu do takiego spotkania. Dodałem również, że chcemy przekazać panu ministrowi pewne informacje, których moim zdaniem nie ma we wniosku władz Opola oraz w opinii pana wojewody – powiedział poseł Ryszard Galla. Efektem tych starań było jego ubiegłotygodniowe, trwające godzinę spotkanie w Warszawie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, w którym uczestniczył również ksiądz biskup Andrzeja Czaja.

 

Prośba do ministra

 

– Podczas tego spotkania poprosiliśmy ministra MSWiA o to, żeby przygotowując dokumenty na posiedzenie Rady Ministrów, uwzględnił to, czego nie uwzględnił w swojej opinii wojewoda opolski. A zatem kwestii związanych z nastrojem społecznym, brakiem dialogu, pewną arogancją, która w tym wszystkim się pojawiła. Zaapelowaliśmy również o to, aby odstąpić od podejmowania decyzji o rozszerzeniu granic Opola, zasiąść do wspólnego stołu, a tym samym wrócić do rozmów, by znaleźć konsensus społeczny i dopiero wtedy podejmować jakieś decyzje – poinformował poseł Ryszard Galla. Dzisiaj jednak, trochę ponad tydzień od tego spotkania, trudno powiedzieć o jego pozytywnych owocach. Faktem natomiast jest, że rozmowa była merytoryczna i spokojna. Minister Mariusz Błaszczak wypytywał swoich gości o wiele spraw, co wywarło pozytywne wrażenie. Można zatem rzec: ziarno zostało zasiane, poczekamy, jakie będą zbiory.

 

– Korzystając z okazji, chcę dodać, że na początku naszej rozmowy minister Mariusz Błaszczak sprawiał wrażenie, że ma na tę sprawę zdefiniowany pogląd i to raczej taki, który zmierzał w kierunku pozytywnej rekomendacji wniosku opolskiego ratusza. Jednak w trakcie rozmowy z nami zaczął interesować się wieloma szczegółami, dopytywać, a jednocześnie wskazywać, że ważną rolę w tym temacie odgrywa ekonomia. Pomimo tego z zaciekawieniem słuchał również naszych argumentów i informacji o niepokojach ludzkich i o tym, jak wyglądały konsultacje społeczne. Na uwagę zasługuje też to, że dopiero od nas się dowiedział, jak ogromne było w tej sprawie zaangażowanie w środowisku gminnym, a przy tym porażający brak akceptacji rządzących. Jak by nie patrzeć, to przy 60-procentowej frekwencji ponad 90 procent było przeciwnych powiększeniu granic miasta Opola w sposób proponowany przez jego władze! To powoduje poważny wydźwięk – komentuje Ryszard Galla.

 

Nie spoczniemy

 

Korzystając z okazji wizyty w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, biskup Andrzej Czaja i poseł Ryszard Galla przedstawili i przekazali ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi kilkusetstronicowy raport opracowany przez starostę opolskiego, który jest poniekąd uzupełnieniem opinii przygotowanej przez wojewodę opolskiego. Raport ten, co warto podkreślić, jest bardzo konkretny, pokazujący kwestie finansowe powiatu opolskiego oraz cały kalendarz działań, czyli szereg uchwał podjętych przez gminy, których dotyczy projekt powiększenia Opola, ale nie tylko. Swoje uchwały dołączyły tu także liczne gminy, które solidaryzują się z zagrożonymi sąsiadami, jak choćby Łubniany, Niemodlin, Turawa, Murów, Ozimek czy Popielów.

 

Kiedy można się spodziewać reakcji ministra Mariusza Błaszczaka? – Myślę, że w momencie, kiedy wniosek ten zostanie skierowany na posiedzenie Rady Ministrów, a zatem najpóźniej w drugiej połowie lipca – uważa Ryszard Galla. – W tym czasie jednak nie zamierzamy spocząć na laurach. Ze swojej strony i w porozumieniu z wójtami oraz burmistrzem Prószkowa Różą Malik, a także starostą opolskim Henrykiem Lakwą podejmiemy kilka kolejnych działań w tej sprawie. W tym takich, dzięki którym może dojść do spotkania z premier Beatą Szydło, aby jej osobiście przekazać parę rzeczy odnośnie do tej sytuacji. Poza tym zabiegamy obecnie o to, żeby spotkać się z rzecznikiem praw obywatelskich, który otrzyma od nas komplet poszerzonych materiałów, by miał właściwy obraz zaistniałej sytuacji. Zaproponuję też moim koleżankom i kolegom wójtom i burmistrzom, aby do spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich doszło w Opolu, być może jego głos w rozmowie z władzami miasta Opola coś pomoże, otworzy jakaś furtkę.

 

Krzysztof Świerc

Show More