Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Aplauz dla śląskich tancerzy

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
Artyści z Tworkauer Eiche zatańczyli nie tylko w Namur, ale też w Dinant i Brukseli. Foto: Tworkauer Eiche
Artyści z Tworkauer Eiche zatańczyli nie tylko w Namur, ale też w Dinant i Brukseli.
Foto: Tworkauer Eiche

Ponad 160 zespołów tanecznych i prawie 4000 tancerzy brało udział w odbywającym się w belgijskim Namur Europejskim Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Europeade 2016”. Od 20 do 24 lipca wśród najlepszych ludowych zespołów Europy zaprezentowały się również dwa reprezentujące mniejszość niemiecką: Tworkauer Eiche z Tworkowa i Dialog z Dylak.

 

Tworkauer Eiche w Europeadzie wziął udział po raz trzeci. – Godnie reprezentując mniejszość niemiecką w Polsce, województwo śląskie, ziemię raciborską i naszą gminę Krzyżanowice, staraliśmy się prezentować międzynarodowej publiczności najlepsze walory kulturowe i tradycje naszej małej ojczyzny. Wspaniałe kolorystycznie stroje śląskie, postawna młodzież i piękne, rytmiczne tańce śląskie oklaskiwane były przez cały czas i wzbudzały ogromne zainteresowanie turystów i publiczności w miejscach, gdzie tylko pojawił się nasz zespół – mówią członkowie Tworkauer Eiche.

 

Po raz pierwszy śląska młodzież na Europeadzie zatańczyła w 2014 roku w Kielcach. Belgijski komitet organizacyjny Europeady docenił taneczny kunszt zespołu, powierzając mu w tym roku dodatkowe zadania. Tworkauer Eiche zostało poproszone przez organizatorów, aby wystąpić dodatkowo w Dinant i w Brukseli. – Z wielką radością przyjęliśmy te propozycje i jak się później okazało, poza specjalnym programem finałowym spotkaliśmy szczególnie w Brukseli największą publiczność – wspominają artyści z Tworkauer Eiche. Zespół przygotowała do Europeady Gabriela Materzok. Tancerzom towarzyszyła muzyka, opracowana przez akompaniatorów zespołu Łukasza Fulneczka i Edytę Obruśnik, która towarzyszyła zespołowi z akordeonem podczas Europeady.

 

Udział w tej prestiżowej imprezie zespół Tworkauer Eiche zawdzięcza wysiłkowi organizacyjnemu ze strony władz zarządu stowarzyszenia DFK województwa śląskiego w Raciborzu i zarządu DFK Tworków. Finansowego wsparcia udzieliły natomiast: Fundacja Rozwoju Śląska, Konsulat Niemiec w Opolu, MSWiA w Warszawie, Urząd Gminy Krzyżanowice, a także niemiecki rząd poprzez dotację na rzecz mniejszości niemieckiej w Polsce.

 

adur

 

Show More