Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dla ducha i serca

Foto: Andrzej Niśkiewicz

Nie było jeszcze prawnie zorganizowanego towarzystwa w Pile, a pierwsze adwentowe święto już się odbyło. W siedzibie spółdzielni mieszkaniowej przy ul. Sikorskiego. Już po raz 25. spotkali się w minioną sobotę – 3 grudnia – członkowie NTSK oraz mieszkańcy miasta i okolic.

Tym razem w równie gościnnym Regionalnym Centrum Kultury. W uroczystości uczestniczyli m.in. pełnomocnik wojewody wielkopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Maria Krupecka, starosta pilski Eligiusz Komarowski, prezydent miasta Piły Piotr Głowski, przedstawiciel rady miasta Przemysław Gawroński i delegacja Związku Byłych Pilan z siedzibą w Cuxhaven (obecnie mieście partnerskim Piły) oraz przedstawiciele mniejszości z Grudziądza i Bydgoszczy. Ponadczterogodzinne spotkanie, będące jednocześnie „Dniem Kultury Niemieckiej”, przepełnione było licznymi miłymi niespodziankami. Jedną z nich był Boliwijczyk Humberto grający solo na fletni Pana i Karol Grębocki (11 lat, flet poprzeczny) występujący z akompaniamentem organów elektronicznych i akordeonu (Andrzej Gębala) i z „Kwaśnicą Bawarian Show”. Prezentowali się uczestnicy kursu językowego przygotowani przez lektorkę Alicję Barbusińską i Jolantę Szczepkowską, przedszkolaki z placówek, nad którymi patronat językowy sprawuje Towarzystwo, uczniowie szkół pilskich oraz chór NTSK.

Do najmłodszych i… najstarszych dotarł Mikołaj z paczkami, a wszyscy członkowie i przedstawiciele władz po występie kapeli bawarskiej toczyli rozmowy i dyskusje przy słodkim poczęstunku. Nazajutrz delegacja ZBP na czele z zastępcą przewodniczącego Horstem Valdickiem i skarbnikiem Rosemarie Pohl oraz szefem redakcji kultury w „Schneidemühler Heimatbrief” Paulem E. Nowackim podejmowała w restauracji motelu „Orion” rodaków urodzonych w Schneidemühl i złożyła im świąteczne życzenia i wręczyła gwiazdkowe prezenty. Były wspomnienia, wiersze i wspólnie śpiewane kolędy z nadzieją na piękne święta i kolejny dobry rok.

Andrzej Niśkiewicz

Show More