Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Historia prawie poznana

Ponad 450 osób wzięło udział w 10 wycieczkach zorganizowanych w kwietniu i maju przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”. Projekt ten realizowany był od zeszłego roku w powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim i finansowany z opolskiego budżetu obywatelskiego.

 

W wycieczkach wzięło w sumie udział ponad 450 osób.
Foto: TSKN

 

– Spośród sześciu proponowanych tras największą popularnością cieszyły się trasy „Zamki, dwory i pałace ziemi kozielskiej”, „Śladami rodu Renard” oraz „Wokół Festung Cosel” i „Piękno architektury sakralnej”. Gminy same mogły wybrać sobie trasy. Na wycieczki pojechały: Kolonowskie, Ujazd, Kędzierzyn-Koźle, Jemielnica, Polska Cerekiew, Cisek, Bierawa, Izbicko, Strzelce Opolskie – mówi Sabina Gawlik, koordynatorka projektu. Wycieczki odbywały się od 23 kwietnia do 16 maja.

Uczestniczyli w nich nie tylko mieszkańcy wymienionych gmin, ale również sąsiednich. – Generalnie zainteresowanie było bardzo duże, wszystkie miejsca mieliśmy zarezerwowane bardzo szybko i same wycieczki bardzo się podobały. W każdej brał udział przewodnik, który opowiadał wiele historycznych ciekawostek związanych z danym miejscem – podkreśla Sabina Gawlik.

Wycieczkowicze zwiedzili m.in. podzamcze w Koźlu, pałace w Większycach i Izbicku, zamki w Polskiej Cerekwi i Zakrzowie. – Czasem bliskie miejsca kryją nieznane historie, różne tajemnice, o których nie mamy pojęcia, i o tym też mogli się przekonać uczestnicy tych wycieczek – mówi Sabina Gawlik. Region wycieczkowicze poznawali też od strony kulinarnej, mieli m.in. okazję zjeść obiad w pałacu w Większycach czy Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny.

 

 

Ostatnim etapem kończącego się już projektu będzie wydanie przewodnika turystycznego po subregionie strzelecko-kędzierzyńsko-kozielskim. Będzie on zawierał ciekawostki historyczne związane z subregionem, miejsca, które warto odwiedzić, oraz sugestie, co ciekawego można w danym miejscu robić. Przewodnik będzie wydany w wersji-polsko niemieckiej. – Podzieliliśmy jego treść na działy, np. kościoły i sanktuaria, zamki i pałace, zabytki techniki i wojskowości, atrakcje przyrodnicze. Przewodnik będzie gotowy pod koniec czerwca – zapowiada Sabina Gawlik. Jego autorami są Tomasz Kandziora i Piotr Smykała.

Pod koniec maja znane będą wyniki głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego na kolejny rok. TSKN startował w nich z dwoma projektami, w tym również z projektem „Opolskie bez tajemnic” w tych powiatach, w których projekt się nie odbywał. – Mamy nadzieję, że tajemnice swojej najbliższej okolicy będą mieli szanse poznać również mieszkańcy pozostałych powiatów – mówi Sabina Gawlik.

Anna Durecka

Show More