Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lepsza niż jagoda

Owoce borówki amerykańskiej (odmiana jagody leśnej) są ciemnoniebieskie, mają słodki smak i dostarczają organizmowi mnóstwo wartości odżywczych. Borówki amerykańskie zapobiegają wielu chorobom i pomagają naszemu organizmowi w poprawnym funkcjonowaniu.

 

Borówkę amerykańską można z powodzeniem uprawiać również we własnym ogródku.
Foto: healthy living

 

O tym, że warto spożywać borówki amerykańskiej świadczy to, że jest ona pełna cennych składników odżywczych, pozytywnie wpływających na pracę naszego organizmu. Owoce borówki amerykańskiej zawierają bogactwo witamin, minerałów i mikroelementów. Borówka amerykańska zawiera także mnóstwo tak ważnych dla naszego zdrowia przeciwutleniaczy, ale największe wartości odżywcze tego owocu, to przede wszystkim witaminy: A, C, E, PP z grupy B, a także minerały takie jak cynk, żelazo, miedź, selen, magnez, wapń i potas. Natomiast zawartość antyoksydantów w borówce amerykańskiej sprawia, że spożywanie jej chroni nas przed rakiem.

 

Nerwy i cholesterol pod kontrolą

Borówka amerykańska zawiera również antocyjany, które dodatkowo wzmacniają działanie przeciwnowotworowe oraz kwas elagowy zmniejszający ryzyko rozwoju nowotworów wątroby, płuc i przewodu pokarmowego. Z kolei zawarty w borówce amerykańskiej kwas foliowy ma działanie zapobiegające nowotworom macicy. Borówka amerykańska kryje w sobie również fitoestrogeny, które zapobiegają rozwojowi nowotworu hormonozależnego takiego jak rak piersi, wątroby lub tarczycy. Borówka amerykańska wykazuje też działanie uspakajające i przeciwbólowe. Dowiedzione również, że spożywanie borówek amerykańskich działa redukcyjnie na poziom cholesterolu LDL, czyli niepożądanego cholesterolu, który szkodzi zdrowiu. Z drugiej strony działanie borówki amerykańskiej podwyższa poziom korzystnego cholesterolu HDL, który zapobiega chorobom układu krwionośnego. Spożywanie borówki amerykańskiej ochroni nas także przed wirusem zapalenia wątroby typu C, ponieważ związki zawarte w borówce amerykańskiej zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa.

 

Zadba o oczy

Oprócz tego borówka amerykańska posiada substancje, które wzmacniają i poprawiają stan hepatocytów czyli komórek, z których zbudowana jest nasza wątroba. Liczba antyoksydantów zawartych w borówce amerykańskiej jest większa od tych, które znaleźć możemy w owocach znanych ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, takich jak cytrusy czy owoce pestkowe. Owoce borówki amerykańskiej mają też więcej antyoksydantów niż czerwone wino. Borówka amerykańska polecana jest także osobom wykonującym pracę, w której bardzo obciążone są ich narządy wzroku. Ekstrakt z soku z borówek amerykańskich znaleźć można nawet w kroplach do oczu, ponieważ dowiedziono, że owoc ten poprawia widzenie. Zawarte w borówce amerykańskiej antocyjany odpowiedzialne są za działanie ochronne wzroku, a witamina A odpowiedzialna jest za zwalczanie wolnych rodników, które często uszkadzają nasz wzrok. Oprócz tego ekstrakt z borówki amerykańskiej skutecznie poprawia mikrokrążenie w oku, a także ukrwienie tęczówki.

 

 

Karolina Świerc

Show More