Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lipa to nie lipa

Lipa to drzewo o wyjątkowych właściwościach, bogate we flawonoidy, śluzy roślinne, fitosterole, pektyny, terpeny, garbniki, witaminy C i PP, a także olejki eteryczne. Dlatego kwiaty lipy stanowią skuteczną broń w walce z przeziębieniem, a przy tym zwalczają stany zapalne, chronią wątrobę i żołądek, łagodzą objawy łuszczycy i świerzbu. Wartościowe są nie tylko kwiaty lipy, ale też biel, czyli warstwa drzewa znajdująca się tuż pod korą.

 

W Europie rosną tylko dwa rodzaje lipy: szerokolistna i drobnolistna.
Foto: wooden things

 

Śluzy lipy mają działanie silnie nawilżające, przeciwkaszlowe i osłonowe. Herbata z kwiatów lipy z dodatkiem miodu nie tylko wspomoże walkę z grypą, ale zabezpieczy też żołądek przed działaniem szkodliwych kwasów. Śluz w połączeniu z witaminą C czyni bowiem z lipy neutralny antybiotyk! Poza tym napotne działanie lipy wspomoże leczenie zapalenie oskrzeli, anginy i stanów zapalnych gardła, a jej właściwości relaksacyjne uspokoją organizm przed zaśnięciem. Lipa redukuje bowiem stres, łagodzi napięcie nerwów, pomoże się odprężyć i ukoi zmysły, zaś fitosterole roślinne zawarte w lipie również będą zbawienne dla naszego organizmu. Dlaczego? Działają bowiem przeciwzapalnie, dbają o organy wewnętrzne, zwalczając ogniska chorobowe i to nie tylko układu oddechowego, ale też żołądka i wątroby. Lipa złagodzi też zgagę, wspomoże trawienie, ale znajduje też zastosowanie zewnętrznie.

 

Skuteczny kosmetyk

Używamy jej do przygotowywania naparów, okładów i kąpieli, gdyż ujędrnia skórę, wygładza ją, usuwa piegi i leczy stany zapalne. Przede wszystkim jednak lipę stosuje się w pielęgnacji cery trądzikowej i mieszanej. Poza tym kosmetyki z dodatkiem kwiatu lipy zmniejszają wydzielanie łoju, oczyszczają pory i domykają je, a także zapobiegają wnikaniu w skórę nieczystości. Skóra głowy również podziękuje ci za kurację kwiatem lipy. Szampony, odżywki i płukanki przygotowane na bazie kwiatostanów zmniejszą przetłuszczanie się włosów, a także odżywią skórę głowy i łamliwe końcówki. Lipa złagodzi też podrażnienia spowodowane łuszczycą czy świerzbem. Uwaga: kremy z dodatkiem lipy działają przeciwstarzeniowo.

 

Rodzaje lipy

Chociaż w strefie umiarkowanej wyróżniono aż 30 gatunków lipy, to jednak w Europie występują tylko dwa: lipa drobnolistna i szerokolistna, które z powodzeniem mogą być sadzone w Polsce, dlatego z dobrodziejstw jednego drzewa może czerpać wiele pokoleń. Sadzona w parkach, przy alejach lub w przydomowych ogrodach lipa może osiągnąć aż 35 m wysokości. Młode drzewo rozpoznajemy po zielonkawej korze, natomiast stare – po brunatnym albo szarym zabarwieniu. Mimo że różnią się gatunkowo, lipa szerokolistna i drobnolistna mają takie same właściwości. Ich kwiaty i drzewo mogą być wykorzystywane nie tylko przez firmy farmaceutyczne i przedsiębiorców, ale również przez każdego z nas. Owszem, suszone kwiaty lipy można kupić w aptece i w sklepach zielarskich, jednak chcąc zadbać o ich jakość, warto zerwać je i ususzyć samodzielnie.

 

Zrób to sam

Sezon na zbiór lipowych kwiatostanów trwa około tygodnia na przełomie czerwca i lipca, ale nie zbiera się ich w czasie deszczu. Unikajmy też zrywania kwiatów przekwitłych i tych z drzew rosnących koło dróg, ponieważ są pełne zanieczyszczeń. Kwiaty lipy suszymy ułożone cienką warstwą w ciemnym, przewiewnym miejscu. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić maksymalnie 35 stopni. Wysuszone kwiaty lipy o żółtobiałym kolorze i miodowym zapachu przechowujemy w papierowych torebkach albo szklanych słoikach.

 

Nina Knipp

Show More