Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Panie podróżują

Zespół Kupskie Echo, działający przy DFK w Kup (gmina Dobrzeń Wielki), nie próżnuje. Niedawno śpiewające panie koncertowały w Gdańsku, a już kilka dni później nagrywały w studiu Radia Doxa materiał na nową płytę. Będą się na nią składać znane pieśni maryjne, zaśpiewane przez różne opolskie zespoły.

 

Panie z Kupskiego Echa nie odmówiły sobie spaceru nad morzem, oczywiście w swoich strojach.
Foto: A. Ślusarczyk

 

10 czerwca zespół Kupskie Echo koncertował w Centrum św. Jana w Gdańsku, w zabytkowym  kościele w stylu gotyckim (obecnie w trakcie renowacji). – Publiczność z wielkim entuzjazmem przyjęła zarówno niemieckie piosenki, jak i śląskie pieśni ludowe. Oprócz uczestnictwa w uroczym koncercie panie miały możliwość obejrzenia najpiękniejszych zabytków Starego Miasta, pomnika Poległych Stoczniowców 1970 – monumentu w postaci trzech krzyży z kotwicami,  mola w Sopocie – mówi Agnieszka Ślusarczyk, kierownik zespołu. W drodze powrotnej do Kup panie zrobiły przystanek w podróży przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu – największym kościele w Polsce. Koncert został zrealizowany dzięki dotacji ministra spraw wewnętrznych i administracji w ramach projektu „Wsparcie działalności zespołów artystycznych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w roku 2018”.

Po powrocie panie z Kupskiego Echa od razu rzuciły się w wir pracy. Już w sobotę 16 czerwca spotkały się w studiu nagraniowym Radia Doxa, żeby nagrać materiał na płytę ze znanymi pieśniami maryjnymi. – Kupskiemu Echu przypadła XIX-wieczna, piękna pieśń „Po górach, dolinach”  sanktuarium maryjnego w Lourdes. Na płycie oprócz tej pieśni znajdą się także utwory maryjne w wykonaniu innych zespołów powiatu opolskiego – mówi Agnieszka Ślusarczyk. Będzie to trzecia płyta, na którą nagrywa swój materiał m.in. Kupskie Echo. W ubiegłym roku zostały wydane płyty z kolędami i pieśniami ludowymi. Wydawcą płyt jest Starostwo Powiatowe w Opolu.

 

adur

Show More