Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Film o przedwojennym Opolu, zachęcają do głosowania i wiele innych ciekawostek i informacji.  

 

 

Muzycznie na pielgrzymce

Chór Heimatklang, działający przy DFK w Kłodnicy, wziął udział w pielgrzymce mniejszości narodowych do Mariahilf w Zlatych Horach. Swoim śpiewem Heimatklang pod batutą Jolanty Stefaniak towarzyszył wiernym i celebransom podczas uroczystej mszy świętej. Po mszy w kościele chórzyści śpiewali jeszcze utwory religijne w trzech językach: polskim, niemieckim i łacinie. Wyjazd chóru do Zlatych Hor był możliwy dzięki finansowemu wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazanemu przez opolski TSKN.

 

 

 

Foto: K. Tkocz

 

 

 

Zachęcają do głosowania

Od kilku dni mieszkańcy Toszka mogą głosować na propozycje projektów, które zrealizowane zostaną za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Koło DFK Toszek od dawna zaangażowane jest w promowanie postaci dra Ludwiga Guttmanna. „Jeżeli zależy nam na tym, aby Toszek wyróżniał się wśród setek i tysięcy miast i miasteczek, to właśnie postać twórcy idei paraolimpijskiej daje nam taką szansę. Pierwsza konferencja w roku 2016 cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego zachęcamy do poparcia projektu »II Międzynarodowa Konferencja im. dr. Ludwiga Guttmanna«” – pisze na swoim facebookowym profilu DFK Toszek. Swój głos mieszkańcy Toszka mogą oddać na https://toszek.budzet-obywatelski.org/glosowanie.

 

 

 

Film o przedwojennym Opolu

Opolski TSKN chce do końca roku wyprodukować film o przedwojennym Opolu w okresie od niemieckiego cesarstwa aż do końca republiki weimarskiej (1871–1933). Film ma przedstawiać przede wszystkim społeczną i kulturalną panoramę miasta. – Szukamy osób, które mogłyby nam opowiedzieć, jak się w tym czasie żyło w Opolu, jak wyglądało miasto. Będziemy również wdzięczni za kopie listów, pamiętników, zdjęć i innych dokumentów, w których czuć jeszcze ducha starego Oppeln – zachęca Joanna Hassa z TSKN. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem gerhardschiller@web.de.

 

 

 

Świętowali jubileusz partnerstwa

Przedstawiciele DFK spotkali się 17 września w Starej Schodni z delegacją z miasta partnerskiego Heinsberg. Gości przywitał przewodniczący gminny TSKN Klaus Leschik, który opisał działalność kół DFK. U gości duże zainteresowanie wzbudziła działalność „Miro” – Niemieckojęzycznej Szkółki Piłkarskiej, której dwie sekcje (Ozimek-Schodnia i Dylaki) działają w gminie Ozimek. Klaus Leschik podziękował także burmistrzowi Ozimka Janowi Labusowi za dobrą współpracę, wręczając okolicznościowe pamiątki z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy partnerskiej z Heinsbergiem. Pamiątkę przekazano także burmistrzowi Heinsberga Wolfgangowi Diederowi. Burmistrz Labus z kolei podziękował za wkład mniejszości niemieckiej w gminie Ozimek w partnerstwo. Wręczył także list gratulacyjny wieloletniej przewodniczącej gminnej Heldze Baron, która była jedną z pomysłodawczyń współpracy z Heinsbergiem.

 

Foto: www.ozimek.pl

 

 

adur

Show More