Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Wodzenie niedźwiedzia w DFK w Nowej Wsi Królewskiej, wybory w Prószkowie i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

 

Wodzenie niedźwiedzia

Koło DFK w Nowej Wsi Królewskiej zorganizowało wodzenie niedźwiedzia. Kolorowa i radosna ekipa spotkała się z sympatycznym przyjęciem ze strony mieszkańców tej dzielnicy Opola. Organizatorzy dziękują rodzinie Chudala za obiad, a panu Gerardowi Gizie za akompaniament na akordeonie.

 

Foto: Waldemar Gielzok

 

 

Podsumowanie kadencji

Stary zarząd DFK w Łubnianach podsumował swoją czteroletnią kadencję podczas zebrania sprawozdawczego. W czasie ostatnich czterech lat udało się zrealizować sześć kursów sobotnich, dwie bajkowe noce, cztery festyny letnie i cztery uroczystości z okazji dnia św. Marcina, cztery jarmarki świąteczne, dwa spotkania dla seniorów z muzyką na żywo, wycieczki do Wiednia, Berlina i Drezna oraz wyjazd dzieci do Berlina. Dla członków DFK przygotowywano paczki przed Bożym Narodzeniem, odbyły się też dwa spotkania opłatkowe i kurs języka niemieckiego dla dorosłych.

 

 

Ostatnie pożegnanie

25 lutego delegacja z gminy Chrząstowice, w tym również przedstawiciele miejscowego DFK, wzięli udział w pogrzebie Oswalda Ciolka, honorowego obywatela gminy Chrząstowice. Oswald Ciolek był autorem monografii Chrząstowic i przez wiele lat wspierał wiele inicjatyw związanych ze swym heimatem.

 

 

Wiosenne spotkanie

Zarząd DFK Roszowice wraz z panią sołtys zapraszają na spotkanie wiosenne, które odbędzie się 10 marca od godz. 15. Wpisowe: 15 zł (członkowie DFK) i 20 zł (sympatycy). Przewidziany jest poczęstunek, muzyka, konkurs muzyczny dla dzieci oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Zapisy i wpłaty u Józefa Pieruszka do 7 marca. Wcześniej, o godz. 14.00, odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, podczas którego wybrany zostanie nowy zarząd koła.

 

 

Wiosenne porządki

Koło DFK w Jastrzębiu-Zdroju ma za sobą nie tylko zebranie sprawozdawcze, ale też wiosenne porządki w swojej siedzibie. Wykorzystując wiosenną aurę i trwające ferie, członkowie poświęcili dzień na umycie okien i sal. Pachnące, świeżo wyprane firanki wkrótce zawisną na swoim miejscu. „Dziękujemy wszystkim członkom naszego Koła, którzy stawili się i aktywnie wsparli wczorajsze prace – Vielen Dank” – piszą na swoim facebookowym profilu członkowie zarządu DFK.

 

 

Wybory w Prószkowie

W zeszłym tygodniu odbyły się wybory nowego zarządu, przewodniczącego i komisji rewizyjnej w Prószkowie. Przedstawiono też sprawozdanie ustępującego zarządu. Na przewodniczącą wybrano Marię Zderę. W Złotnikach również wybrano nowy zarząd. Na jego czele stanął Alois Piechaczek.

 

Foto: mniejszość niemiecka w Prószkowie

 

adur

 

 

Zmiany w Miedzianej

Od ponad roku koło DFK w Miedzianej (gm. Tarnów Op.) nie miało przewodniczącego, po rezygnacji Elżbiety Pietruszki. Koło nadal działało, a zarząd podzielił się obowiązkami przewodniczącego. W połowie lutego w Miedzianej wybrano jednak nowy zarząd, na którego czele stanął wieloletni członek koła DFK oraz radny gminny Alfred Kobienia. W pracy wspomagać go będzie siedmioosobowy zarząd, który już na zebraniu sprawozdawczym zapowiedział szereg imprez kulturalnych w 2019 roku, m.in. Muttertag, Oktoberfest oraz spotkanie bożonarodzeniowe.

 

 

W Kątach i Kosorowicach bez zmian

Natomiast w dwóch innych kołach gminy Tarnów Op. – Kątach Opolskich i Kosorowicach – wybrane na nową kadencję zarządy DFK prawie w ogóle się nie zmieniły. W obu miejscowościach na czele kół mniejszości niemieckiej będą stały kobiety. W Kosorowicach po raz kolejny wybrano Teresę Halupczok, zaś w Kątach – Edeltraudę Fornol. W pierwszym z kół w 2019 roku nowy zarząd kładzie nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą, w drugim natomiast najważniejszym walorem pozostanie – oprócz organizowanych imprez kulturalnych – działanie znanego w województwie chóru Canthabiles.

 

ru

Show More