Wspaniałą kolekcję słynnej porcelany Rosenthal można oglądać w Muzeum w Gliwicach. Kolekcja 400 sztuk porcelanowych wyrobów jest darem urodzonego w 1940 roku w ówczesnym Gleiwitz Wolfganga Domogalli. Darczyńca mieszkał zresztą nieopodal dzisiejszej siedziby Muzeum, Willi Caro.
Wolfgang Domogalla od 50 lat mieszka w Niemczech. Gliwice są jednak bliskie jego sercu. – Urodziłem się w Gliwicach i czuję się gliwiczaninem. W Polsce przeżyłem 25 bardzo ważnych lat mojego życia – dzieciństwo i wczesną młodość. Myślę, że ten dar dla Muzeum w Gliwicach może być okazją do podziękowania za wszystko, co od tego kraju cennego otrzymałem – mówił Wolfgang Domogalla. Ze względu na ograniczenie wynikające z pandemii kolekcjoner nie mógł osobiście przyjechać na otwarcie wystawy, wysłał jednak list. Pisze w nim m.in. „Ogromnie cieszę się, że wystawa odbędzie się w moich ukochanych Gliwicach, dla mieszkańców tego miasta i Śląska. Cieszę się również dlatego, że w pewnym sensie wystawa będzie także uwieńczeniem mojej często wyśmiewanej i krytykowanej pasji kolekcjonerskiej”.
Wystawę „Żyć ze sztuką” w Muzeum w Gliwicach można zwiedzać od poniedziałku. Na ekspozycję składają się fragmenty zastaw stołowych, serwisów do kawy i do herbaty oraz przykłady edycji limitowanych – miski i talerze dekoracyjne, patery, świeczniki, wazony, wazoniki, wazy do zupy, sosjerki, dekoracyjne obiekty ceramiczne (maski, plakiety, tonda), filiżanki ze spodkami (pojedyncze, numerowane tzw. filiżanki artystyczne), komplety do palenia tytoniu, także nieliczne przykłady biżuterii ceramicznej oraz karafki szklane i szklanki. Ich projektantami byli słynni artyści zapraszani do współpracy przez Philipa Rosenthala juniora, tacy jak: Herbert Bayer, Salvador Dali, Ernst Fuchs, Helmut Andreas Paul Grieshaber, Tappio Wirkkala, Bjørn Wiinblad, Paul Wunderlich, Andy Warhol, Gilbert Portanier, Aldo Rossi, Uta Feyl, Dorothy Hafner, Jasper Morrison, Gianni Versace (dekoracje) i inni.
– Zapraszamy Państwa na wystawę, która jest nie tylko zapisem kolekcjonerskiej pasji pana Wolfganga Domogalli, ale też możliwością zetknięcia się z ludzką kreatywnością, różnorodnością form, wynikającą z inspiracji płynących z natury, starożytności, dawnych kultur, współczesności, słowem – nieograniczonej wyobraźni otaczającego nas świata zaklętego w porcelanie – mówią kuratorki wystawy, Anna Kwiecień i Patrycja Gwoździewicz. Relację video z sobotniego wernisażu można zobaczyć na stronie www.muzeum.gliwice.pl. Wystawa będzie czynna do 25 października.
Anna Durecka
Cytat:
Na wystawę złożyła się kolekcja 400 eksponatów ze zbiorów Wolfganga Domogalli.
Wolfgang Domogalla
Foto: Hans Karl Hartings