Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

 Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Śladami byłej granicy, msza św. w języku niemieckim i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

 

Niespodzianka

DFK Żelazna (Zelasno) od lat organizuje minimum trzy wycieczki w ciągu roku. Wycieczki te cieszą się rosnącą popularnością wśród członków DFK, miejsca w autokarze szybko się zapełniają. Niedawno odbyła się kolejna wycieczka, jednakże tym razem organizatorzy nie zdradzili, jaki jest cel wycieczki. Dopiero w dniu odjazdu uczestnicy dowiedzieli się, że jadą do Goczałkowic-Zdroju (Bad Gottschalkowitz) w województwie śląskim, gdzie zwiedzili m.in. Ogrody Kapiasa.

 

 

Zmagania sportowe

W lipcu DFK Pawłów (Pawlau) zorganizował projekt sportowy. Podczas spotkania zarówno dzieci, jak i dorośli mogli brać udział w przeróżnych dyscyplinach sportowych i w ten sposób sprawdzić swoją sprawność fizyczną.

 

 

Śladami byłej granicy

Członkowie DFK Bycina (Bitschin) i Żerniki (Zernik) spotkali się w sobotę 18 sierpnia wczesnym rankiem. Przed nimi dzień z historią, którą poznali nie na wykładzie, lecz na wycieczce. Członkowie DFK udali się śladami byłej niemiecko-polskiej granicy i poznawali związane z nią ciekawostki. Wycieczka została zorganizowana z okazji 100-lecia zakończenia pierwszej wojny światowej. Podobną trasą wybrali się członkowie kół DFK w Nakle (Nakel) i Raszowej (Raschau), którzy na pograniczu śląsko-zagłębiowskim zwiedzili m.in. cerkiew prawosławną w Sosnowcu, zamek królewski w Będzinie oraz dworzec tranzytowy w Mysłowicach. Oba projekty odbyły się ramach programu „Ożywianie domów spotkań”, finansowanego przez niemieckie MSW.

 

Foto: DFK Nakło

 

 

Spotkanie ze śpiewem

Z końcem lipca członkowie DFK Bytom-Centrum (Beuthen-Zentrum) odwiedzili swoich przyjaciół z DFK Studzienna (Ratibor-Studen). Wszyscy świetnie się bawili, ponieważ całemu spotkaniu towarzyszył gromki śpiew uczestników. Podczas spotkania wykład wygłosił ksiądz Łukasz Libowski. Po swoim wykładzie ksiądz Libowski, który jest również tenorem, zaśpiewał uczestnikom kilka pieśni.

 

 

Dla dzieci

Członkowie DFK Żelazna (Zelazna) zorganizowali wycieczkę dla dzieci. Dzieci, razem ze swoimi rodzicami i dziadkami wyruszyli autokarem w stronę Tarnowskich Gór i Pławniowic. Podczas wycieczki uczestnicy zwiedzili m.in. zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. Najpierw w budynku kopalni odkrywkowej dzieci dowiedziały się, jak pracowali górnicy w Tarnowskich Górach oraz jak i po co wydobywa się srebro, ołów i cynk. Po wizycie w Muzeum Górnictwa uczestnicy wyposażeni w kaski zjechali windą pod ziemię. Tutaj rozpoczęła się niesamowita podróż przez podziemne korytarze, na koniec zaplanowyany był rejs statkiem na podziemnym zbiorniku wodnym. Po tych wrażeniach uczestnicy udali się do Pławniowic, gdzie pod przewodnictwem ks. Krystiana Worbsa zwiedzili pałac Ballestremów. Pogoda dopisywała, więc w parku zespołu pałacowo-parkowego w Pławniowicach odbył się piknik. Tutaj dzieci zjadły swoje kanapki i zostały poczęstowane zupą pomidorową. Uczestnicy wrócili do domu zadowoleni z dnia pełnego wrażeń, natomiast zarząd DFK Żelazna już myśli nad kolejną inicjatywą dla dużych i małych.

 

Foto: DFK Żelazna

 

 

Msza św. w języku niemieckim

Już dziś zarząd koła DFK Roszowice (Roschowitzdorf) zaprasza do wspólnej modlitwy podczas niemieckojęzycznej mszy św., która odbędzie się 2 września w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Nieznaszynie (Niesnaschin) o godz. 10.30. Gościnnie wystąpi chór mniejszości niemieckiej „Cantate“ z Pawłowa pod batutą Gabrieli Grytner.

 

Foto: DFK Kreisverband Kattowitz

 

 

Nabór do Fußballschule

Miro Deutsche Fußballschule w Chrząstowicach (Chronstau) ogłasza nabór na kolejny sezon piłkarski. Dzieci z roczników 2012 i 2013 mogą zgłaszać się do 15 września pod adresem mailowym miro.chronstau@skgd.pl. Zajęcia w Miro Deutsche Fußballschule będą się odbywać dwa razy w tygodniu do końca czerwca 2019.

 

 

ml/ru

Show More