Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Archeolog amator z Wielkopolski

Książka o Robercie Liebigu

Nikt już nie pamięta, jak w połowie lat 20. ubiegłego stulecia ulicami miasta i po wiejskich dróżkach przemykał na rowerze z plecakiem, skrzynią i łopatą przytwierdzoną do ramy nauczyciel rysunku z pilskiego Staatliches Gymnasium und Oberrealschule zu Schneidemühl – Robert Liebig.

 

Wcześniej uczył w „Augusta-Viktoria-Gymnasium” w Poznaniu. Zasłynął nawet projektami konstrukcji przyrządów przydatnych w edukacji (np. stojaka do map, tablic), które prezentowano na Światowej Wystawie w Sant Louis w USA. Jednak pasją jego życia była archeologia. Można przypuszczać, że na skraj Grenzmark Posen-Westpreußen przywiodły go wieści o bezmyślnym niszczeniu przez ludność wydobywanych z grobów i innych miejsc ziemi starych, dziwnych przedmiotów. Prace wykopaliskowe prowadził już w rodzimej Wschowie/Fraustadt. Najprawdopodobniej współorganizował w tym mieście pierwszą wystawę archeologiczną. Wykopaliskami zajmował się też w Poznaniu (Golęcinie i Sołaczu), Złotnikach, nieopodal w Rokietnicy i Obornikach, a nawet w gminie Szprotawa w powiecie żagańskim. Wydobyte urny, czasze, przedmioty gospodarstwa domowego, elementy ubiorów i wyposażenia domów, ozdoby oceniał, skrupulatnie rejestrował, określał miejsce ich znalezienia, opisywał i szkicował. Działalność tę kontynuował w Pile i Jastrowiu/Jastrow, a także w ich pobliżu w Leszkowie, Kalinie, Skórce, Miasteczku Krajeńskim, Stobnie, również w Mirosławcu.

 

Archeolog amator udokumentował przynajmniej 410 cennych znalezisk. Wraz ze wzrostem ich liczby rosła chęć ich publicznej ekspozycji. Wystarał się więc u zarządcy marchii granicznej Friedricha von Bulova o zgodę na powołanie muzeum krajowego w 1926 r. – pierwszej tego typu placówki w Pile oraz podobnych w regionie.

 

Przybliżenia jego postaci i osiągnięć podjął się prof. Andrzej Kokowski poprzez książkę „Robert Liebig – archeolog amator z Wielkopolski. Ein Amateurarchäologe aus Großpolen” (Wyd. UMCS Lublin 2016), wydanej w wersji polsko-niemieckiej. Publikacja ta powstała dzięki pracownikom placówek naukowo-badawczych i bibliotek zza Odry oraz spuściźnie Liebiga pozostawionej jednej z córek, Fridzie, i wielu innym życzliwym osobom.

 

W ostatni dzień lutego br., zaledwie kilka dni po 152. rocznicy urodzin nauczyciela i archeologa, w Muzeum Stanisława Staszica w Pile odbyła się prelekcja połączona z promocją najnowszej książki A. Kokowskiego – złotowianina, kierownika zakładu archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wprowadzenie do spotkania, na które licznie przybyli nie tylko zawodowi historycy, wygłosił archeolog z Muzeum Okręgowego, dr Jarosław Rola.

 

Odkrywca śladów historii – dzięki wspomnianej publikacji – wydobyty więc został z cienia i na trwałe zapisuje się w dziejach grodu nad Gwdą.

 

A.N.

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Datenschutz-Übersicht

Diese Website verwendet Cookies, damit wir dir die bestmögliche Benutzererfahrung bieten können. Cookie-Informationen werden in deinem Browser gespeichert und führen Funktionen aus, wie das Wiedererkennen von dir, wenn du auf unsere Website zurückkehrst, und hilft unserem Team zu verstehen, welche Abschnitte der Website für dich am interessantesten und nützlichsten sind.