Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dominik najlepszy

W czwartkowym finale wzięło udział 59 finalistów, uczniów szkół podstawowych. Foto: TSKN
W czwartkowym finale wzięło udział 59 finalistów, uczniów szkół podstawowych.
Foto: TSKN

Językiem niemieckim oni wszyscy władają świetnie. Żeby dostać się do finału Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się w zeszły czwartek w Opolu, trzeba było zwyciężyć w etapie szkolnym, a potem gminnym.

 

Do ścisłego finału, który składał się z części ustnej i pisemnej, zakwalifikowało się 61 uczniów. – W finale mogły wziąć udział osoby, które zwyciężyły w etapach gminnych. Na sam finał z zakwalifikowanych 61 osób dojechało 59 – informuje Zuzanna Donath-Kasiura, organizatorka konkursu. Część pisemna składała się w tym roku z rozumienia tekstu ze słuchu oraz z testu sprawdzającego wiedzę z zakresu gramatyki. Podczas części ustnej egzaminatorzy pytali uczniów o ich zainteresowania, rodzinę, plany na przyszłość, oceniając zasób słownictwa, poprawność językową i swobodę w posługiwaniu się językiem niemieckim. Najlepiej tego dnia wypadł Dominik Matuschek z Kamienia Śląskiego, który zdobył aż 99 punktów na 100 możliwych. Drugie miejsce zajęły Laura Qaschniok-Quade z Krasiejowa razem z Kornelią Sygusz z Kujakowic Dolnych. Obie uczennice miały 98,25 punktu.

 

Laureatami konkursu zostało 51 osób spośród 59 biorących udział. – Tytuł laureata dostał każdy, kto osiągnął minimum 85 procent punktów. Sztuka ta udała się znakomitej większości, co na pewno dobrze świadczy o poziomie wiedzy i umiejętnościach językowych naszej młodzieży – mówi Zuzanna Donath-Kasiura. Najlepsza dwunastka finalistów z największą ilością punktów w nagrodę pojedzie niebawem do stolicy Austrii, Wiednia, na wycieczkę.

 

Już 24 lutego o miano najlepszego z języka niemieckiego powalczą też gimnazjaliści. Finał Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjów, do którego zakwalifikowało się 80 osób, rozpocznie się o godz. 10 w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu.

 

Anna Durecka

Show More