Mażoretki, strażacy, seniorzy, muzycy, a nawet przedszkolaki manifestowali w miniony piątek swoją niechęć do przyłączenia podopolskich sołectw do Opola. Po raz pierwszy mieszkańcy m.in. gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa czy Turawa swój protest wobec planów prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego zorganizowali w samym Opolu.
Manifestanci wyruszyli w piątkowe popołudnie z placu Wolności, skandując wspólnie: „Wszystkie gminy zawsze razem” i „Wszystkie gminy samorządne”. Protestujący nieśli banery z napisami: „Taka nasza wola, my nie chcemy do Opola” czy „NIE dla rozdzielenia”, flagi gminne i plakaty. Pochód rozgrzewała muzycznie dobrzeńska orkiestra dęta. Wiele osób specjalnie tego dnia zwalniało się z pracy, żeby przyjechać na manifestację, w której wzięło udział ponad pół tysiąca ludzi.
Kto nie mógł przyjechać, miał jednak okazję swoje „nie” dla powiększenia Opola kosztem sąsiednich sołectw wyrazić inaczej: kilka dni wcześniej mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją do opolskiego wojewody Adriana Czubaka, żeby zgłosił swój sprzeciw wobec planów prezydenta miasta. W sumie pod petycją podpisały się 5283 osoby.
Zanim jednak manifestanci poszli z petycją do wojewody, zahaczyli o opolski ratusz. Prezydent Wiśniewski do protestujących nie wyszedł, wysyłając w zastępstwie wiceprezydentów Macieja Wujca i Marcina Rola. Wujec przyniósł ze sobą słynny już „kontrakt Wiśniewskiego”, czyli listę 12 deklaracji, jakie prezydent podpisał jakiś czas temu, a odnoszących się m.in. do utrzymania szkół i zespołów sportowych w anektowanych sołectwach. Protestujący zaczęli wówczas krzyczeć o „obietnicach bez pokrycia” i gwizdać. Odmówili też przyjęcia przyniesionego przez wiceprezydenta Wujca egzemplarza kontraktu, po czym udali się w kierunku urzędu wojewódzkiego. Wojewoda Adrian Czubak wraz z dyrektorem Jerzym Kliszewskim oraz doradcą Mieczysławem Wojtaszkiem przyjął delegację mieszkańców. Wojewoda zapewnił podczas spotkania, że dokładnie zapozna się z treścią petycji i przed wyrażeniem opinii w sprawie rozważy argumenty obu stron.
Anna Durecka