Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Niko” na fali

Warsztaty dla nauczycieli prowadzi Katarzyna Król. Foto: NTO
Warsztaty dla nauczycieli prowadzi Katarzyna Król.
Foto: NTO

37 nauczycieli języka niemieckiego miało w zeszłym tygodniu okazję zapoznać się bliżej z „Niko” – podręcznikiem do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. Niemieckie Towarzystwo Oświatowe zorganizowało warsztaty poświęcone nowemu podręcznikowi. Planowane są kolejne.

 

15 i 16 września odbyły się w Opolu pierwsze warsztaty w całości poświęcone metodom pracy z nowym podręcznikiem, przygotowanym wspólnie przez TSKN i wydawnictwo Klett. Nauczyciele dowiedzieli się m.in., czym „Niko” różni się od podręczników obecnie używanych do nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych. Zainteresowanie szkoleniem było tak duże, że NTO już planuje kolejne warsztaty.

 

– Następne terminy to 28 i 30 września. Temat pozostaje bez zmian, czyli zapoznanie się z podręcznikiem „Niko”. Chętni mogą się już zgłaszać u nas. Planujemy też szkolenia dla nauczycieli z województwa śląskiego. Prawdopodobnie jeszcze w październiku warsztaty takie odbędą się w Katowicach i Raciborzu – informuje Martyna Halek z NTO. Szczegółowych informacji NTO udzieli na konferencji prasowej, która zaplanowana została na 23 września o godz. 12 w budynku TSKN. Zainteresowani dowiedzą się wówczas również prawdopodobnie więcej na temat kwestii finansowania podręcznika. – Udało nam się przekonać ministerstwo do sfinansowania przynajmniej samego podręcznika dla uczniów – ćwiczenia rodzice będą musieli zakupić na własny koszt – tak jak to jest w przypadku innych mniejszości. Będziemy apelować do samorządów gminnych o finansowe wsparcie zakupu ćwiczeń, żeby odciążyć rodziców – mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. Zainteresowanie samym podręcznikiem również jest duże, kształtuje się na poziomie 2 tys. egzemplarzy. – To sukces, biorąc pod uwagę, że w tym roku klasy w wielu miejscowościach są bardzo małe – uważa przewodniczący.

 

adur

 

Show More