Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Obawy były

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości.
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia (16.12.2015) obradowała Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dla samych mniejszości była to pierwsza możliwość spotkania z przedstawicielami nowego rządu, co dla niektórych było powodem obaw o stosunek rządzących do mniejszości zamieszkujących Polskę.

 

Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, nie krył takich właśnie obaw przed pierwszym spotkaniem z przedstawicielami rządu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. – Każda zmiana to duży znak zapytania o dalszą współpracę i z takim uczuciem jechałem do Warszawy. Dalej idzie natomiast Rafał Bartek, szef TSKN na Śląsku Opolskim i współprzewodniczący Komisji: – Zważając na aktualne wydarzenia w Polsce (m.in. spór o Trybunał Konstytucyjny – przyp. red.), które wprowadziły niepokój w dużej części społeczeństwa, nie wiedzieliśmy, czy w stosunku do mniejszości nie będziemy mieli podobnego niepokoju.

 

Jak podkreślają jednak Grzędzicki i Bartek, obawy te okazały się niepotrzebne. – To było spokojne i merytoryczne spotkanie. Podsekretarz stanu Sebastian Chwałek, jak widać, chce się zająć konkretnymi problemami i je rozwiązywać – mówi Łukasz Grzędzicki. Podobnie przebieg zebrania Komisji opisuje Rafał Bartek, który podkreśla, że mimo zmiany partii rządzącej lista wspieranych przez rząd projektów mniejszości narodowych na rzecz podtrzymania kultury i tożsamości – jak w latach ubiegłych – już w grudniu została podana do wiadomości, co daje mniejszościom możliwość konkretnego planowania działań na rok 2016. – A rząd i MSWiA mogło się przecież ociągać z decyzją – wskazuje Bartek.

 

I tak spośród wszystkich uznanych przez Polskę mniejszości narodowych i etnicznych to Ukraińcy w roku 2016 otrzymają największe subwencje, w wysokości nieco ponad 2,6 mln zł. Na drugim miejscu jest mniejszość niemiecka z kwotą dotacji ponad 2,5 mln zł, a na trzecim Białorusini, którzy otrzymają prawie 2,5 mln zł.

 

Pozytywne pierwsze wrażenie nie uśpiło jednak czujności mniejszości narodowych i etnicznych, które w harmonogramie prac Komisji Wspólnej na 2016 rok zapisały m.in. debatę o priorytetach w zakresie polityki państwa wobec mniejszości narodowych i etnicznych na najbliższe lata. – Chcielibyśmy przy tym nie tylko dowiedzieć się, jak rząd zapatruje się generalnie na współpracę z mniejszościami, ale mając na uwadze zapowiadane zmiany choćby w mediach publicznych czy szkolnictwie, chcielibyśmy wiedzieć, jak w tych obszarach Polska chce wspierać mniejszości.

 

Kolejne zebranie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zaplanowane jest na 16 lutego 2016.

 

Rudolf Urban

Show More