Była pierwszą kobietą, której Uniwersytet Wrocławski nadał tytuł doktora, i naukowcem z pewnością tam samo zdolnym jak jej mąż, laureat Nagrody Nobla Fritz Haber. Clara Immerwahr, urodzona w Polkendorf (dzisiejsze Wojczyce), jest patronką tegorocznego Terminarza Herstorycznego 2016, przybliżające sylwetki wybitnych kobiet.
Fundacja Przestrzeni Kobiet, która przypomina losy kobiet, które w wyjątkowy sposób zapisały się w historii Polski, wydając co roku Terminarz Herstoryczny (od angielskiego her – jej i story – historia, opowieść), wyróżniła w tym roku Dolnoślązaczki. Patronką Terminarza ze zdjęciem na okładce jest Clara Immerwahr-Haber, żona chemika Fritza Habera, która sama również była wybitną chemiczką. Urodzona w Wojczycach (Polkendorf) była córką chemika Philippa Immerwahra. Po studiach chemicznych poślubiła Habera. Zginęła tragicznie w maju 1915 roku, zastrzeliła się na wieść, że wyprodukowany przez jej męża gaz zabił pod Ypres 5000 Francuzów. 4 lata temu Uniwersytet Wrocławski uhonorował Clarę Immerwahr tablicą pamiątkową na głównym budynku uczelni. Inną Dolnoślązaczką, której sylwetkę można odnaleźć w Terminarzu, jest Lina Morgenstern, urodzona w 1830 roku w Breslau pisarka, feministka, aktywistka. Od 1874 r. przez 30 lat wydawała czasopismo skierowane do kobiet pt. „Deutsche Hausfrauenzeitschrift”.
Tegoroczny Terminarz Herstoryczny to tylko pierwszy krok na drodze do przypomnienia światu kobiet dawnego Breslau i Dolnego Śląska. Już 22 stycznia Muzeum Współczesne we Wrocławiu organizuje dyskusję i spacer po mieście pt. „Miasta kobiet na historycznych szlakach”. Spacer odbędzie się po ulicy Słowiańskiej, trasą wierszy wrocławskiej poetki Klary Nowakowskiej. Będzie ona przewodniczką po podwórkach, kamienicach i historiach tych miejsc oraz związanych z nimi wrocławianek.
A.Durecka.