Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Odrobina heimatu nad jeziorem

Około 150 osób zjechało się na Festyn Letni.  Foto: Stephan Grigat
Około 150 osób zjechało się na Festyn Letni.
Foto: Stephan Grigat

Jak zawsze w lipcu i jak zawsze popularny, tradycyjny Festyn Letni w małej mazurskiej miejscowości Gołdap przyciągnął i w tym roku sporo gości. Dla wielu z nich, którzy przyjechali z Niemiec, jest to jedna z rzadkich okazji, aby wspólnie w gronie rodaków wspominać utracony Heimat.

 

– To był naprawdę piękny projekt z około 150 gośćmi. Pogoda dopisała, więc lepiej być nie mogło – mówi przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Warmii i Mazur Henryk Hoch o tradycyjnym Festynie Letnim w miejscowości Gołdap, który odbył się 23 lipca nad tamtejszym jeziorem. Organizacją projektu zajął się związek byłych mieszkańców miasta (Goldaper Heimatkreis) pod przewodnictwem lidera tej organizacji i jednocześnie rzecznika Ziomkostwa Prus Wschodnich (Landsmannschaft Ostpreußen) Stephana Grigata. To ziomkostwo jest dobrze znane ze ścisłej współpracy i intensywnego wsparcia Niemców w Polsce, tak więc projekty, które łączą wypędzonych i tych Niemców, którzy w byłych Prusach Wschodnich pozostali, są w organizacji wyjątkowo popularne.

 

Na uczestników imprezy czekał przede wszystkim program kulturalny z występami chórów z Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy. Krótko po tym było sporo czasu na rozmowy byłych i dzisiejszych mieszkańców Warmii i Mazur. Co zawsze rzuca się w oczy przy tamtejszych uroczystościach, to regularny udział przedstawicieli tak polskich, jak i niemieckich władz. Gośćmi byli tym razem wicekonsul Republiki Federalnej Niemiec z Gdańska Peter Utsch i wicestarosta powiatu gołdapskiego Grażyna Synda. Oboje podkreślali znaczenie mniejszości niemieckiej dla polsko-niemieckiego porozumienia oraz chwalili dobrą współpracę między mniejszością i polską większością, ale także z ziomkostwami.

 

Dzień po Festynie Letnim odbyła się niemieckojęzyczna msza w gołdapskim starym kościele. Celebrowana była przez księdza Dawida Banascha, duszpasterza ewangelickiej wspólnoty kościelnej Gołdap-Olecko-Suwałki. Mszę uświetnił występ chóru nidzickiej mniejszości niemieckiej.

 

Festyn Letni w mieście Gołdap odbywa się co roku i w 2015 świętował swój jubileusz 20-lecia. Dlatego także w przyszłym roku projekt jest planowany i już teraz można się cieszyć na tę inicjatywę, jak i na zawsze łączące się z nią odwiedziny rodaków z Niemiec.

 

Łukasz Biły

Show More