Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Praktyki

Tworzenie programów radiowych i telewizyjnych, artykułów prasowych i strony internetowej– czy da się to robić na raz, w jednej reakcji? Tak! Możesz się tego wszystkiego nauczyć podczas praktyk w Wochenblatt.pl!

 

Oferta

Podczas praktyk masz szansę zapoznać się ze wszystkimi naszymi mediami. Nauczysz się, jak pracować jako dziennikarz, czyli między innymi: szukać tematów związanych z mniejszością niemiecką w regionie, ale także ze stosunkami polsko-niemieckimi. W tym celu musisz przeprowadzić research  na miejscu, przeprowadzić wywiady i zebrać wypowiedzi. Możesz również wziąć udział w powstawaniu naszego programu telewizyjnego „Schlesien Journal” lub nagrywać materiały dla radia. Jeśli jakiś obszar szczególnie przypadnie Ci do gustu, możesz się na nim bardziej skupić, dowiedzieć się o nim więcej i właśnie tam rozwinąć skrzydła.

 

Zobaczysz również, jak wygląda praca w zespole redakcyjnym. Weźmiesz udział w zebraniach redakcyjnych i nauczysz się, jak współtworzyć naszą stronę internetową lub kanały w social mediach. Czasami może się również zdarzyć, że trzeba będzie pójść na wydarzenie odbywające się w weekend.

 

Wymagania

– Dobra znajomość języka niemieckiego i/lub polskiego w mowie i piśmie

– Pierwsze doświadczenie dziennikarskie będą dodatkowym atutem

– ukończone 16 lat

– otwartość, kreatywność, umiejętność pracowania samodzielnie i ciekawość świata

– Minimalny czas trwania stażu (aby naprawdę czegoś się nauczyć): w zależności od potrzeb: *codziennie – około czterech tygodni lub  * jeden lub dwa dni w tygodniu – około dwóch do trzech miesięcy.

 

Aplikacja

Zainteresowanych prosimy o przesłanie e-maila z listem motywacyjnym i CV na adres redaktora naczelnego Rudolfa Urbana r.urban@wochenblatt.pl.

W razie pytań można kontaktować się z Manuelą Leibig, osobą odpowiedzialną za stażystów, pod adresem manuelaleibig@wochenblatt.pl.

Czekamy na Ciebie!

 

 

Relacja z praktyk:

Louisa Hoffmann z Uniwersytetu w Dortmundzie

Podczas praktyk w redakcji Wochenblatt.pl mogłam spróbować swoich sił we wszystkich dziedzinach. Cała redakcja była dla mnie bardzo miła i nie traktowała jak praktykantki do parzenia przysłowiowej kawy, ale naprawdę mi zaufała. Mogłam zaproponować własne tematy, a po wcześniejszym uczestniczeniu w zdjęciach do „Schlesien Journal”, pozwolono mi umawiać się samodzielnie na zdjęcia z ekipą telewizyjną. Było to dla mnie szczególnie interesujące, ponieważ wcześniej nie miałem prawie żadnego doświadczenia z telewizją. Uczestniczyłam też w wydarzeniach,  z których przygotowywałam materiały do radia, a potem nagrywałam moją moderację i ścinałam dźwięki.

 

Pracowałam również w weekend, za to mogłam w inne dni wyjść szybciej lub wziąć wolne. Udało mi się w ten sposób zrobić wycieczkę na długi weekend do Warszawy.

Fakt, że nie mówię po polsku, nie był dużym problemem. Kiedyś musiałem przeprowadzić wywiad po polsku i angielsku. To było ciekawe wyzwanie, ale jakoś zawsze się udaje porozumieć.

 

Podsumowując, praktyki w redakcji Wochenblatt.pl były dla mnie świetną zabawą i polecam je każdemu, kto chciałby spróbować swoich sił w dziennikarstwie i interesuje się pracą cross-medialną.

 

Louisa HoffmannFoto: privat
Louisa Hoffmann
Foto: privat