Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Promocja mniejszości

Zwycięzcy zeszłorocznego konkursu wiedzy o mniejszości niemieckiej w Komprachcicach Źródło: biuro poselskie
Zwycięzcy zeszłorocznego konkursu wiedzy o mniejszości niemieckiej w Komprachcicach
Źródło: biuro poselskie

Jeszcze tylko do 15 lutego opolskie gimnazja mogą zgłaszać swój udział w konkursie wiedzy o mniejszości niemieckiej, który organizuje biuro poselskie posła Ryszarda Galli wraz z opolskim TSKN. Gimnazjaliści test napiszą 29 lutego.

 

– Konkurs będzie przebiegał podobnie jak w latach ubiegłych, czyli będzie się składać z dwóch etapów. W pierwszym, szkolnym, mogą wziąć udział wszyscy chętni gimnazjaliści, do finału przejdzie tylko najlepsza dwójka z każdej szkoły – informuje Damian Hutsch, asystent posła.

 

Organizatorzy wystosowali w tym roku po raz pierwszy zaproszenie do udziału w konkursie do wszystkich gimnazjów na Opolszczyźnie, a nie tylko tych, w których język niemiecki nauczany jest jako język mniejszości. – Zdecydowaliśmy się na ten krok m.in. dlatego, że chcemy dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi. Zaproszenia wysłano do około 200 gimnazjów w województwie opolskim, zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego.

 

Test przeprowadzany jest w języku polskim, bo konkurs ma służyć nie promocji języka niemieckiego, ale wiedzy o mniejszości niemieckiej – podkreśla asystent posła. Konkurs jest też w pewnym sensie reklamą mediów mniejszości niemieckiej. – Zakres wiedzy, o który pytamy na etapie szkolnym, obejmuje informacje zawarte w programach „Schlesien Journal” z zeszłego roku i czterech pierwszych styczniowych wydaniach „Wochenblattu”. Szkoły otrzymają oczywiście linki do stron w internecie, gdzie uczestnicy konkursu będą mogli sobie te programy obejrzeć – mówi Damian Hutsch, podkreślając, że organizatorzy stawiają przede wszystkim na media elektroniczne, które są młodzieży o wiele bliższe niż inne formy.

 

Finał konkursu wiedzy o mniejszości niemieckiej odbędzie się 11 kwietnia o godz. 10 w Komprachcicach.

 

Anna Durecka

Show More