Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przez sport do języka

Czy Fussballschule bedzie konkurencją dla szkółek Miro?
Czy Fussballschule bedzie konkurencją dla szkółek Miro?

Zainicjowane w ubiegłym roku szkółki piłkarskie mniejszości niemieckiej „Miro” udowodniły przede wszystkim jedno: połączenie piłki nożnej z językiem niemieckim to recepta na sukces. Ten przepis pragnie wykorzystać także nowy projekt Fussballschule.pl, który ma ruszyć już niedługo. Najważniejszą różnicą jest natomiast grupa docelowa.

 

Głównym pomysłodawcą nowej inicjatywy jest Rafał Nocoń – członek zarządu Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego (NTO) i pasjonat piłki nożnej. Jako że jednym z głównych celów NTO jest propagowanie nauczania języka niemieckiego, swoją sympatię do sportu Nocoń postanowił połączyć z działaniem na rzecz towarzystwa. – W projekcie Fussballschule.pl chodzi o zachęcanie dzieci do nauki języka niemieckiego poprzez wykorzystanie ich fascynacji piłką nożną – tłumaczy Rafał Nocoń. Jak mówi, głównym zadaniem osób zaangażowanych w obecną fazę jego pomysłu będzie przygotowywanie materiałów dydaktycznych dla germanistów, dzięki którym będą prowadzili najpierw tradycyjne zajęcia językowe, po których będzie następował trening piłkarski. Dzięki takiemu połączeniu dzieci mają się przede wszystkim nauczyć podstaw niemieckiego, a później – zachęcone – samodzielnie zgłębiać język.

 

Konkurencja?

 

Sam Rafał Nocoń przyznaje, że projekt jest inicjatywą „podobną do szkółek Miro”. Również w tym pomyśle podstawą jest trening piłkarski, który prowadzony jest w języku niemieckim. Czy zatem Fussballschule.pl nie będzie konkurencją dla szkółek piłkarskich „Miro”? Rafał Nocoń wyjaśnia, że przede wszystkim dwa projekty dzieli jedna zasadnicza różnica: – Oczywiście były takie pytania, gdy zaprezentowaliśmy tę inicjatywę, lecz pomiędzy tymi dwiema rzeczami jest jedna różnica. Fussballschule.pl nie jest projektem dla mniejszości niemieckiej. Jest skierowany przede wszystkim do szkół czy klubów sportowych, podczas kiedy szkółki „Miro” są bezpośrednio powiązane z kołami mniejszości niemieckiej. Różnicą jest więc grupa docelowa oraz fakt, że nasze zajęcia prowadzi oddzielnie germanista oraz trener. W przypadku szkółek „Miro” jedno i drugie prowadzi trener – mówi Nocoń.

 

Prace rozpoczęte

 

W ocenie pomysłodawcy projektu, mimo że inicjatywa dopiero raczkuje, zainteresowanie już jest dosyć spore. W pomysł mają się włączyć szkoły i kluby z całej Polski. Obecnie przygotowywane są materiały dydaktyczne i trenerskie, będą się także odbywać treningowe obozy piłkarskie, z których jeden zaplanowany jest na zimę przyszłego roku. Fussballschule.pl adresowana jest do dzieci w wieku 6–10 lat. Dla zainteresowanych inicjatywą uruchomiona została strona internetowa. Pod adresem www.fussballschule.pl można znaleźć np. broszurkę oraz formularz zgłoszeniowy.

 

Łukasz Biły

Show More