Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Rozwój dzięki niemieckiemu

Foto: Łukasz Biły,
Foto: Łukasz Biły,

Po niemal czterech latach na opolskim rynku niemiecka firma Opta Data planuje dalszy rozwój. W ostatnich tygodniach w Zespole Szkół Ekonomicznych otwarto specjalną klasę patronacką, a kierownictwo firmy chwali region – także za potencjał języka niemieckiego.

 

– Z naszego działu rozliczeniowego jesteśmy bardzo zadowoleni. Pracownicy z Opola, ale i okolicznych miejscowości językowo są na dobrym poziomie, czasami jednak da się zauważyć brak wiedzy na temat funkcjonowania na stanowisku pracy, stąd pomysł na klasę patronacką – mówi wiceprezes Opta Data Mariola Komarek. Opta Data jest już kolejną firmą z kapitałem niemieckim, która w sercu regionu otwiera klasę patronacką. Na współpracę zdecydowano się z Zespołem Szkół Ekonomicznych, gdyż szkoła prowadzi zajęcia z zakresu ekonomii i rachunkowości. W tym profilu działalności porusza się także niemieckie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w systemach informatycznych pomocnych przy rozliczaniu kas chorych.

 

Nie tylko wykształcenie wyższe

 

Dzięki patronatowi nad klasą w „Ekonomiku” uczniowie będą mogli odwiedzać Opta Data np. w ramach dni otwartych, podczas których nie tylko nabiorą doświadczenia w zakresie działalności firmy, ale także typowych dla pracownika nawyków, takich jak terminowość, punktualność czy praca w zespole. Dodatkowo natychmiast po skończeniu szkoły będą mieli możliwość podjęcia pracy w biurze Opta Data w Opolu, gdyż – jak podkreśla Mariola Komarek – firma szuka nie tylko osób z wykształceniem wyższym. Pytana o zadowolenie z opolskiej infrastruktury dla biznesu Mariola Komarek stwierdza, iż należy przede wszystkim pochwalić dobrą znajomość języka niemieckiego opolskich pracowników. Już przy wejściu na rynek przedstawiciele Opta Data podkreślali, iż jednym z głównych przesłanek do otwarcia biura w Opolu jest duża liczba osób władających językiem niemieckim, który jest jednym z niezbędnych czynników do pracy w firmie. Warto by natomiast poprawić dostępność do pracowników o umiejętnościach ścisłych na rynku województwa opolskiego. – Musieliśmy na przykład zamknąć nasz dział informatyczny ze względu na to, że mieliśmy problemy ze znalezieniem pracowników o określonych umiejętnościach – przyznaje Komarek.

 

Znasz niemiecki? Pracuj w Opolu

 

Niemniej jednak firma planuje dalszy rozwój, głównie w wyniku dużego zadowolenia z działu rozliczeniowego, w którym właśnie wykorzystywana jest znajomość języka niemieckiego. Opta Data bierze w tym celu udział w oficjalnym programie Opola „Znasz niemiecki? Pracuj w Opolu”. W ramach programu przygotowano stronę internetową oraz prowadzona jest aktywna reklama firm, które zainwestowały w mieście, a które swoją działalność skupiają na pracowniach wykorzystujących w codziennej pracy język niemiecki. Oprócz Opta Data w programie biorą udział jeszcze trzy inne firmy oraz nowy inwestor w zakresie IT, który na rynek wszedł z początkiem tego roku. W ramach programu angażuje się także Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, które inicjatywę oraz oferty pracy reklamuje także na swojej stronie internetowej.

 

Łukasz Biły.

Show More