Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tydzień w DFK

Co dzieje się w koła DFK? Tym razem: Mikołajkowa wizyta, świąteczne spotkania i wiele innych ciekawostek i informacji.

 

Mikołajkowa wizyta
W piątek 8 grudnia w Zespole Szkół w Lisowie odbyło się przedstawienie z okazji dnia świętego Marcina oraz z okazji obecnego adwentu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez uczniów pod kierunkiem pani Moniki. Dzieci uczą się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele koła DFK w Lisowie na czele z przewodnicząca Anielą Pyką oraz przewodniczącym TSKN w gminie Lubliniec Rafałem Kopulinskim. W spotkaniu brała udział Iwona Burek, wójt gminy Herby. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością języka niemieckiego. Byli bardzo szczęśliwi i dumni, mogąc uczestniczyć w przedstawieniu. Na koniec wszyscy uczniowie zostali obdarowani podarunkami. Spotkanie odbyło się w miłej, świątecznej atmosferze.

 

 

 

Adwentowe majsterkowanie
DFK Stara Schodnia zorganizował po raz czwarty warsztaty adwentowego majsterkowania. Szkolenie prowadziła florystka Teresa Machnik-Spyra, która przygotowała materiały, pokazała bezpieczną obsługę narzędzi oraz służyła dobrą radą przy kompozycjach. Podczas intensywnej pracy powstawały nie tylko wyjątkowe kreacje oraz „małe dzieła”, ale przede wszystkim uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami. Starsi opowiadali młodemu pokoleniu, jak dawniej wyglądały święta, jakie były tradycje oraz jakie ciekawe historie im się przytrafiły. Podsumowując, przewodniczący DFK Jerzy Sobota zapewnił, że nie jest to ostatnia edycja i zaprosił wszystkich na mały poczęstunek. Projekt pt. „Okres adwentu w Schodni – Adventszeit in Alt Schodnia” zorganizowano w ramach programu „Ożywienie Domów Spotkań – Begegnungsstättenarbeit 2017”.

Foto: Facebook/DFK Stara Schodnia

 

 

 

Mikołajki w Starej Schodni
3 grudnia sołtys i rada sołecka Starej Schodni oraz tamtejszy DFK zorganizowały spotkanie ze św. Mikołajem. Zgodnie z tradycją zaproszono wszystkich najmłodszych mieszkańców sołectwa, którzy przybyli z rodzicami i dziadkami. Podczas tegorocznego spotkania dodatkową atrakcją były gry, zabawy oraz tańce z profesjonalną animatorką Panią Aniołek, w rolę której wcieliła się Ewa Kotysz. Dzieci mogły tańczyć zumbę, bawić się przy świątecznych rytmach, pokonywać tor przeszkód oraz wziąć udział w licznych innych atrakcjach. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze św. Mikołajem. Paczki świąteczne otrzymało około 80 dzieci.

 

 

Mikołaj w Krzyżowej Dolinie
Tradycyjnie jak co roku koło DFK z Krzyżowej Doliny zaprosiło wszystkie dzieci swoich członków na spotkanie ze świętym Mikołajem, które odbyło się 3 grudnia w świetlicy wiejskiej. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki i modlitwy, za które od świętego i jego pomocnych elfów otrzymały słodkie upominki. Mikołaj nie zapomniał także o osobach starszych i schorowanych, których odwiedził 6 grudnia, przekazując im także paczki.

 

Foto: www.ozimek.pl

 

 

 

Świąteczne spotkanie
Popołudnie w pierwszą niedzielę adwentu członkowie DFK Roszowice spędzili w domu spotkań na tradycyjnym spotkaniu przedświątecznym. Uroczystość uświetnił występ kwintetu fletowego, który zaprezentował kolędy i pastorałki. Wspólnie z zespołem zebrani zaśpiewali znane i lubiane utwory. Przed publicznością wystąpili również najmłodsi uczestnicy, którzy zaśpiewali „Lasst uns froh und munter sein”. Mali wykonawcy otrzymali małe upominki.

 

 

 

 

Nowy zarząd
DFK Zimna Wódka wybrał ostatnio nowy zarząd. I wygląda na to, że będą to silne kobiece rządy. Nową przewodniczącą koła została Agnieszka Ignatzek, jej zastępczynią Lidia Voigt, skarbniczką Ewa Piela. Sekretarzem koła będzie Anna Misch. Dwie pozostałe członkinie zarządu to Maria Jochem i Ewa Konieczna.

 

 

 

Spotkanie adwentowe
3 grudnia w DFK Głogówek-Winiary odbyło się spotkanie adwentowe dla członków koła. Niespełna 100 osób przybyło, by wspólnie przy kawie i słodkościach porozmawiać, pośpiewać adwentowe klasyki oraz poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie otworzył przewodniczący koła Josef Stralla, witając przybyłych gości oraz intonując „O Tannenbaum”. Po słodkim poczęstunku do dzieci przybył św. Mikołaj z wielkim workiem słodkich prezentów. Obdarowanych zostało prawie 20 dzieci, które chętnie pochwaliły się Mikołajowi oraz pozostałym znajomością wierszyków, piosenek, a nawet modlitw w dwóch językach – polskim i niemieckim.

 

 

 

adur

Show More