Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ważny każdy głos!

Opolski TSKN zachęca koła DFK do zbierania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Minority Safepack. Czasu zostało już niewiele. – Fizycznie musimy te podpisy mieć w naszym biurze najpóźniej 2 kwietnia – podkreśla Joanna Hassa z TSKN. Dla kół, które zbiorą najwięcej podpisów, przewidziano nagrody pieniężne.

Do wspierania inicjatywy Minority Safepack zachęcała niedawno w Opolu Młodziez mniejszości niemieckiej
Foto: BJDM

DFK, które zbierze najwięcej podpisów, otrzyma 1000 złotych, druga nagroda wynosi 600 złotych, a trzecia 400 złotych. TSKN przyzna też nagrodę specjalną w wysokości 500 złotych dla tego koła DFK, które procentowo zbierze najwięcej podpisów w porównaniu z założoną liczbą podpisów, które koło DFK miało zebrać. Liczą się również podpisy do tej pory zebrane. Informacja o tym, ile podpisów powinno zebrać dane koło DFK oraz aktualna liczba do tej pory zebranych podpisów znajduje się na liście zamieszczonej na stronie www.skgd.pl. – Na razie na prowadzeniu jest DFK Izbicko, które zebrało do tej pory ponad 300 podpisów, wciąż jednak jego członkowie donoszą nowe. Ponad 300 podpisów zebrało też koło DFK Chrząstowice, ale ponieważ jest to koło przewodniczącego TSKN, ta grupa wycofała się z konkursu – mówi Joanna Hassa, która sama jest przewodniczącą DFK Opole Centrum i zapewnia, że jej własne koło również włączyło się energicznie w rywalizację. DFK Opole Centrum ma na oku nagrodę specjalną. W tej kategorii jest jednak silna konkurencja. – Rywalizujemy tutaj przede wszystkim z DFK Kup. Nasze koła nie są zbyt liczne, więc możemy popisać się w kwestii procentowego stosunku zebranych głosów do tych, które mieliśmy za zadanie zebrać. Na razie mamy ponad 200 procent. Ale DFK Kup depcze nam po piętach – mówi Joanna Hassa.

 

Swojego poparcia inicjatywie Minority SafePack mogą udzielić wszyscy, którzy ukończyli 18. rok życia. – To jest też ważna informacja dla naszych kół, że wcale nie muszą zbierać podpisów wśród swoich członków. Podpisywać mogą się też osoby spoza mniejszości. Dlatego warto wykorzystać wszelkie swoje znajomości. Na przykład można zbierać podpisy wśród członków zespołów działających przy kołach DFK, wykorzystać pomoc radnych czy wójtów – podkreśla Joanna Hassa. Zebranie podpisy należy wysyłać pocztą na adres opolskiego biura TSKN albo przynieść je osobiście. Ogłoszenie wyników konkursu jeszcze w kwietniu.

 

Anna Durecka

Show More