Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Odświętne fotografie

W  Stacji Artystycznej Rynek w Gliwicach odbyło się spotkanie z Leszkiem Jodlińskim. Tematem spotkania była najnowsza publikacja historyka „Gliwiczanie w fotografii odświętnej. Portret mieszkańców Gleiwitz”.

Na spotkanie autorskie przybyło wiele osób zainteresowanych historią Gliwic.
Foto: Manuela Leibig

 

 

– Historia powstania książki jest długa. Zaczęło się od lektury „Pierwszej polki” Horsta Bienka oraz pocztówki. Z tej pocztówki chciałem odczytać architekturę wokół kościoła Wszystkich Świętych, to mnie interesowało. Tymczasem po moście nad Kłodnicą spaceruje kobieta w stroju śląskim, trochę niezauważona, nieobecna – wspomina autor książki, Leszek Jodliński. – Ona mi uświadomiła, że wiemy już, czym jest miasto, jego architektura, natomiast tak naprawdę niewiele wiemy o jego mieszkańcach. Postanowiłem więc zaglądnąć im głęboko w oczy – opowiadał przybyszom autor. Leszek Jodliński kolekcjonuje zdjęcia gliwiczan od prawie 20 lat. Wybór ponad 100 fotografii z lat 1897–1943 padł na fotografie odświętne, znajdziemy tu rodziców z dziećmi przygotowanymi do chrztu, zdjęcia komunijne czy ślubne.

 

Książka zawiera ponad 100 zdjęć.

 

– Studiowałam w Gliwicach, interesuje mnie historia tego miasta – mówi Barbara Bojanowska z Katowic. Książkę przeczytała już Ewa Fugowska. – Lubię fotografię i bardzo się interesuję Gliwicami, dla mnie ta książka to rarytas. Jest tu dużo historii i spostrzeżeń, na które nie zwróciłabym uwagi. Chodzi tu o strój, ustawienie modela, miło jest patrzeć na te zdjęcia, na te kobiety ubrane po chłopsku, a potem już po miejsku. Na zdjęciach widać, jak się to rozwijało i jacy ci ludzie w Gliwicach byli.
Książkę można nabyć na stronie wydawnictwa Azory.

 

Manuela Leibig

Show More