Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, July 7, 2022

Przyjaciele pomagają przyjaciołom

Od początku wojny na Ukrainie samorządy z województwa opolskiego organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz wsparcie dla regionów partnerskich w Ukrainie. Dwa miliony złotych na pomoc rzeczową dla obwodu iwanofrankiwskiego oraz dodatkowy milion dla uchodźców przebywających na Opolszczyźnie przekaże Samorząd Województwa Opolskiego. Ale pomoc płynie też z opolskich powiatów i gmin. Często dociera tam od niemieckich przyjaciół i partnerskich regionów w Niemczech.


Ukrainie i jej mieszkańcom pomagają opolskie gminy i powiaty, często przy współpracy przyjaciół i regionów partnerskich z Niemiec. Wsparcie do Ukrainy regularnie wysyła powiat opolski. Starania starosty Henryka Lakwy wspiera m.in. niemiecka firma Allianz Agentur Knauer + Georg z Dolnej Saksonii. Ale nie tylko. – Nasz partnerski powiat Rhein-Pfalz-Kreis z Nadrenii-Palatynatu zorganizował i przekazał pomoc humanitarną, za co staroście niemieckiemu i mieszkańcom bardzo dziękuję, która dotarła do naszego powiatu w czwartek wieczorem. Dzięki pomocy strażaków z OSP Tarnów Opolski udało się w rekordowym tempie przepakować dary do ukraińskiego TIR-a, który zawiózł je do powiatu kałuskiego, skąd pomoc jest dysponowana dalej – informuje starosta Lakwa. Powiat wysłał do obwodu kałuskiego już trzy karetki z wyposażeniem, które na Opolszczyznę przyjechały z partnerskiego powiatu Saalfeld-Rudolstadt w Turyngii.

Die Hilfe für die Ukraine traf in Groß Döbern aus dem Raum Stuttgart ein.
Foto: Gemeinde Groß Döbern

 

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy 15 marca przyjechało z kolei do Brzegu z partnerskiego miasta Gosslar w Dolnej Saksonii, gdzie po II wojnie światowej zamieszkało wielu mieszkańców Brzegu. W ciężarówce z pomocą znalazły się: pralki, łóżka, lodówki, poduszki i koce. Zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy przeprowadzono też w partnerskim mieście Głogówka Rietberg (Nadrenia Północna-Westfalia). Głógówek od lat współpracuje z tamtejszą Służbą Pomocniczą Zakonu Maltańskiego. Z kolei Northeim, miasto partnerskie Prudnika, przekazało dla Ukrainy wysokiej jakości agregaty prądotwórcze, które przydadzą się tam, gdzie mieszkańcy zostaną odcięci od prądu.

 

Der Landkreis Oppeln hat bereits drei Krankenwagen mit Ausrüstung in die Region Kalusch geschickt, die aus dem Partnerkreis Saalfeld-Rudolstadt in Thüringen nach Oppeln kamen.
Foto: Landratsamt in Oppeln

Czasem zbiórki na rzecz Ukrainy i pomoc dla uchodźców są efektem prywatnych powiązań między mieszkańcami opolskich gmin i gmin w Niemczech. Tak było chociażby w przypadku Dobrzenia Wielkiego, do którego dotarło pięć busów z żywnością i innymi potrzebnymi artykułami. Przyjechały z okolic z Stuttgartu. „Dziękujemy Pani Beacie Drabik z Czarnowąs, która powiadomiła rodzinę w Niemczech o sytuacji. Siostrzenica pani Beaty skrzyknęła natychmiast znajomych i rozpoczęła zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ilość zebranych spontanicznie darów przerosła oczekiwania organizatorki zbiórki” – informuje gmina Dobrzeń Wielki na swoim facebookowym profilu. A takich przykładów są na Opolszczyźnie dziesiątki.

Anna Durecka

Show More